PolskaPacanów - Europejska Stolica Bajki

Pacanów - Europejska Stolica Bajki


Tysiące dzieci i dorosłych przekonały się w niedzielę o istnieniu Pacanowa, którego po całym świecie szukał Koziołek Matołek. Minister kultury Waldemar Dąbrowski ogłosił kozi gród Europejską Stolicą Bajki.

Pacanów - Europejska Stolica Bajki
Źródło zdjęć: © PAP/Piotr Polak

W tym roku mija okrągła rocznica ukazania się w 1933 roku dwu pierwszych części "Przygód Koziołka Matołka" Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza.

Impreza w Pacanowie (Świętokrzyskie), zorganizowana z inspiracji i pod patronatem Ministerstwa Kultury, ma na celu promocję czytelnictwa oraz pobudzenie lokalnej samorządności i przedsiębiorczości. Festiwal "Pacanów - Europejską Stolicą Bajki" ma być imprezą cykliczną.

Rano w niedzielę w Pacanowie intensywnie padało, ale po południu nad bajkową stolicą zaświeciło słońce. W pikniku promującym czytanie książek uczestniczyły tysiące dzieci i dorosłych z całej Polski.

Koziołek Matołek, który w Pacanowie świętował swoje 70. urodziny, zasiadł na tronie, a dzieci z krajów europejskich wręczyły mu prezenty - najpiękniejsze narodowe bajki. Na pikniku pojawili się bohaterowie dziecięcej literatury, m.in. Dziewczynka z zapałkami z Danii, Czerwony Kapturek z Francji, Pipi Langstrump ze Szwecji.

Przygotowano mnóstwo atrakcji: występy artystyczne, olimpiadę gier bajkowych, konkursy, m.in. wiedzy o Unii Europejskiej, kiermasze książki. Do Kurozwęk, gdzie jest jedyne w Polsce stado bizonów, woziły chętnych "kozibusy". Czynna była kuźnia, w której kowale kuli podkowy i okolicznościowe monety z Koziołkiem Matołkiem. Swoje zbiory prezentowało Muzeum Zabawkarstwa z Kielc.

Aktor Andrzej Grabowski, "który zaczął czytać w wieku trzech lat i jeszcze nie przestał", odczytał dzieciom bajkę góralską. Ministrowie kultury Polski i Słowacji - Waldemar Dąbrowski i Rudolf Chmel czytali "Lokomotywę" Tuwima.

Minister Dąbrowski zachęcał dzieci do czytania, bo "książka jest u początku wszystkiego, co w życiu ważne". Prosił je, by namówiły rodziców do udziału w unijnym referendum.

Na festynie bawili się przedstawiciele najlepszych Kozich Rad - komitetów obchodów urodzin Koziołka Matołka z całej Polski, m.in. Strzeleckie Bractwo Koziołkowe ze Strzelec Opolskich - dwudziestu uczniów i sześciu opiekunów, wszyscy ubrani w stroje Matołka - białe koszulki i czerwone spodnie na szelkach.

"Zorganizowaliśmy urodziny Koziołka Matołka w Strzelcach, czyli "Brykanie i Bajanie", na którym były dyscypliny kapuściane i koziołkowe przysmaki. Mamy pieczęć z Koziołkiem i hymn Bractwa. Przez cały tydzień mieszkańcy naszego miasta, w tym ksiądz proboszcz, burmistrz, naczelnik więzienia, policjanci i strażacy, czytali 'Przygody Koziołka Matołka'" - powiedziała dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzelcach, Elwira Morawiec-Bartczak.

Przekształcenie Pacanowa w atrakcyjne turystycznie europejskie miasteczko ma być przykładem dla innych małych miejscowości. Fundacja Ad-Rem - główny organizator imprezy - zadeklarowała władzom Pacanowa pomoc w pozyskaniu pieniędzy unijnych na realizację projektów sprzyjających rozwojowi gminy.

Nie wiadomo dlaczego Makuszyński kazał Koziołkowi szukać po całym świecie właśnie Pacanowa. Jedna z legend głosi, że tutejszy burmistrz kazał kowalowi podkuć swoją kozę. Inna - że w miejscowości byli kowale o nazwisku Koza, którzy wczesnym świtem rozpoczynali pracę, budząc zaspanych pacanowskich mieszczuchów wołaniem: "Pora wstawać, Kozy już kują". Możliwe również, że nie chodziło o kucie kóz, lecz kos. (mk)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)