P4 podpisała umowę z Huawei

P4 (dawna Netia Mobile) podpisała umowę o budowie sieci komórkowej telefonii trzeciej generacji z chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego Huawei Technologies.

07.02.2006 23:36

P4, operator telefonii komórkowej w Polsce, który w sierpniu 2005 r. uzyskał koncesję na świadczenie usług telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G), wybrał firmę Huawei na swojego partnera w zakresie dostaw infrastruktury do budowy systemu UMTS w Polsce. Wartość pierwszego etapu umowy, która jest największym kontraktem podpisanym w ciągu ostatnich 12 miesięcy w sektorze telekomunikacyjnym w Europie, wynosi 150 mln EUR.

W ramach umowy firma Huawei dostarczy kompletne rozwiązania typu „end-to-end” dla sieci UMTS, oparte na technologii HSDPA, obejmujące system stacji bazowych UMTS, sieć szkieletową, inteligentną sieć mobilną 3G, platformę serwisową danych mobilnych 3G i telefony komórkowe 3G. Cała sieć UMTS oparta jest na specyfikacji 3GPP w wersji R4, a sieć szkieletowa - na architekturze systemów komutacji typu Softswitch.

Stosując zaprojektowany przez siebie układ scalony typu ASIC, firma Huawei oferuje rozwiązania, które wykorzystują w pełni funkcjonalność technologii HSDPA i zapewniają, że szczytowe szybkości transmisji mogą osiągać wartości do 14,4 Mbps w kierunku do klienta (downstream). Opierając się na tych nowatorskich technologiach i doświadczeniu zdobytym podczas budowy systemów HSDPA, między innymi w Portugalii przy wdrażaniu pierwszej europejskiej sieci HSDPA do zastosowań komercyjnych, firma Huawei zaangażowała się w pełni w realizację zamierzeń firmy P4 w zakresie budowy sieci telekomunikacyjnej trzeciej generacji.

Chris Bannister, dyrektor wykonawczy i członek zarządu firmy P4 poinformował, że decyzja została podjęta po przeprowadzeniu rygorystycznego procesu wyboru dostawcy.„W ciągu wielu miesięcy przeprowadziliśmy wnikliwą ocenę techniczną obejmującą produkty wszystkich czołowych dostawców. Nasza ostateczna decyzja była oparta na uznaniu ogromnego wkładu firmy Huawei w rozwój sieci 3G. Huawei podziela nasze przekonanie, że konieczne jest zastosowanie nowoczesnego i dynamicznego podejścia w celu zmiany sposobu używania urządzeń bezprzewodowych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że będziemy mogli wykorzystać zdolności strategiczne, doświadczenie międzynarodowe i możliwości techniczne firmy Huawei w trakcie dalszego rozwoju usług telefonii komórkowej dla naszych klientów. Zarówno firma P4, jak i Huawei chcą wnieść duży wkład w dalszy rozwój systemów telekomunikacyjnych w Polsce”.

Wraz z rozwojem usług telefonii komórkowej klienci mogą spodziewać się udoskonalonych usług w zakresie dostarczania wysokiej jakości treści i rozrywki, zapewnienia większej produktywności i dalszego ulepszania aplikacji biznesowych. „P4 będzie świadczyła zróżnicowane usługi 3G, aby umożliwić Polakom korzystanie ze wspaniałych możliwości świata 3G, które obejmują usługi typu: MMS, wideotelefon, wideokonferencja, transmisja wideo (video streaming), telewizor kieszonkowy i surfowanie po Internecie - dodał Chris Bannister.

„Jesteśmy szczęśliwi, że współpracujemy z firmą P4 przy realizacji systemu 3G na tak ważnym rynku, jak Polska” - powiedział Cui Jiangao, wiceprezes firmy Huawei Technologies w Europie. „Dzięki tej umowie będziemy mieli okazję potwierdzić nasze możliwości w zakresie świadczenia usług o najwyższej jakości również na jednym z ważniejszych rynków europejskich. Wspólna realizacja tego przedsięwzięcia oznacza, że możemy zaoferować klientom firmy P4 najlepsze rozwiązania w zakresie aplikacji i usług telefonii komórkowej zarówno podczas pracy, jak i zabawy , niezależnie od tego, czy znajdują się w domu czy w podróży. Jesteśmy zadowoleni, że firma P4 docenia zalety naszych rozwiązań”.

Do końca 2005 r. firma Huawei wdrożyła z powodzeniem produkowane przez siebie komercyjne sieci UMTS w 11 krajach.

Jak nieoficjalnie dowiedział się PAP, umowa zawarta pomiędzy polskim operatorem a Huawei zakłada także współfinansowanie kosztów budowy sieci przez chińskiego producenta.

P4 (wcześniej Netia Moblie) jest zwycięzcą ubiegłorocznego przetargu na wolne częstotliwości UMTS. Obecnie prowadzi negocjacje w sprawie podpisania z jednym z działających operatorów komórkowych umowy o udostępnieniu jego sieci na zasadzie roamingu krajowego.

Założone w 1988 roku, Huawei Technologies jest jedną z największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. Produkuje sieciowe urządzenia telekomunikacyjne, urządzenia do przesyłu danych, sprzęt telekomunikacyjny, w tym telefony komórkowe. Do końca 2005 r. firma Huawei wdrożyła z powodzeniem produkowane przez siebie komercyjne sieci UMTS w 11 krajach.

Huawei zatrudnia 34 tys. pracowników, z czego 3400 stanowią pracownicy zagranicznych spółek, filii i oddziałów. W 2005 roku wielkość jej portfela zamówień była wyceniana na 8,2 mld USD, przy czym 60 proc. pochodziło ze sprzedaży na światowym rynku. Wzrost przychodów ze sprzedaży w stosunku do roku 2004 wyniósł 47 proc.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)