Otwierają serca i portfele
Sposobów na wsparcie potrzebujących przed świętami jest wiele. Można to zrobić w internecie albo przy okazji zakupów.
Świąteczne zakupy, prezenty, rodzinne biesiadowanie... Przygotowania do Bożego Narodzenia nie będą pełne, jeśli zapomnimy o potrzebujących. Warto o nich pamiętać przez cały rok, ale w tym szczególnym okresie powinniśmy zdobyć się na dodatkową aktywność. Możemy zaprosić też do wspólnego działania rodzinę czy przyjaciół.
- Do soboty 13 grudnia można dołączyć do naszej akcji i wybrać rodzinę z naszej bazy dostępnej na www.szlachetnapaczka.pl . W bazie jest coraz mniej rodzin, dlatego lepiej podjąć szybką decyzję - mówi Aleksandra Lągawa, specjalista PR ze stowarzyszenia Wiosna, które od kilkunastu lat organizuje „Szlachetną paczkę".\
W tym roku to już XIV edycja. Zaczęło się w 2000 r., kiedy to w Krakowie ksiądz Jacek Wiosna Stryczek wraz z grupą studentów z duszpasterstwa zorganizował pomoc dla 30 potrzebujących rodzin. W 2014 r. 10 tys. wolontariuszy dotrze do ponad 19 tys. rodzin w całej Polsce. Wolontariusze wciąż jeszcze spotykają się z potrzebującymi w ich domach, by zorientować się w sytuacji, poznać potrzeby i podjąć decyzję o włączeniu do projektu.
Aleksandra Lągawa tłumaczy, że darczyńca sam wybiera rodzinę, dla której zorganizuje później konkretną pomoc. Sam też decyduje o jej wartości.
- W opisie rodziny są wyszczególnione trzy główne prośby, które darczyńca powinien spełnić - tłumaczy Aleksandra Lągawa.
To, czy darczyńca spełni resztę próśb, zależy tylko od niego. Liczy się nie tylko pomoc materialna, ale też więzi, które mogą powstać między darczyńcą a rodziną.
Żywność i inne rzeczy
Grudzień w Polskim Czerwonym Krzyżu upływa pod znakiem „Czerwonokrzyskiej gwiazdki". Jest to ogólnopolska akcja pomocy świątecznej. - Pomoc kierujemy do najuboższych i opuszczonych, do rodzin wielodzietnych oraz osób samotnie wychowujących dzieci, do bezrobotnych, bezdomnych i chorych - wylicza Renata Kawka z PCK.
Na wsparcie mogą też liczyć noclegownie, schroniska, świetlice środowiskowe i punkty opieki PCK.
Jak my możemy pomóc?
- Nasze oddziały, których adresy można znaleźć na stronie internetowej www.pck. pl, codziennie w dni robocze w godzinach od 8 do 16 przyjmują żywność o długim terminie przechowywania w opakowaniach hermetycznych, słodycze i środki czystości osobistej. Przygotujemy paczki dla osób potrzebujących wsparcia przed świętami Bożego Narodzenia - tłumaczy Renata Kawka.
W ramach „Czerwonokrzyskiej gwiazdki" wydawane są paczki z żywnością, środkami czystości, odzieżą, słodyczami i zabawkami. Organizowane są także spotkania opłatkowe i wieczerze wigilijne dla najuboższych. Pracownicy PCK odwiedzają osoby chore, samotne, starsze.
Zakupy w sieci
Wciąż można również wspomóc banki żywności. Co prawda świąteczna zbiórka żywności odbyła się w polskich supermarketach pod koniec listopada, ale do końca grudnia każdy, kto nie zdążył podzielić się zakupami, może wziąć udział w zbiórce żywności w internecie.
- Wystarczy wejść na stronę bankizywnosci.pl, przejść do sklepu, dodać zakupy do internetowego koszyka i zapłacić. Sklep dostarczy zakupy do Banku Żywności - mówi Agnieszka Bielska z Federacji Polskich Banków Żywności. - W sklepie internetowym nie trzeba robić własnych zakupów.
Poza tym akcję można wesprzeć, wysyłając charytatywny SMS o treści POMAGAM na nr 75365 (5 zł plus VAT).
W tym roku świąteczna zbiórka żywności prowadzona jest po raz 18. W pierwszej edycji wzięły udział 54 sklepy, a w 2013 r. już 3,5 tys. W tym roku w zbiórkę zaangażowanych było 51 tys. wolontariuszy.
Wiele fundacji do wyboru
Pomóc możemy też, kupując choćby ozdoby pierniczkowe (1,5 zł za sztukę) w kawiarniach Costa Coffee i Cofeeheaven. Zysk za sprzedaży zostanie przeznaczony dla fundacji Dr Clown (prowadzi terapię śmiechem na szpitalnych oddziałach dziecięcych) i dla fundacji Costa (pomaga dzieciom plantatorów kawy). Akcja potrwa do Wigilii.
Poza tym działania charytatywne prowadzone są w centrach handlowych. Zbiórki prowadzą tam wolontariusze różnych organizacji.
- Okres przedświąteczny to czas, w którym ludzie chętniej niż zazwyczaj otwierają swoje serca i portfele - mówią przedstawiciele fundacji Świętego Mikołaja, Mam Marzenie czy Stowarzyszenia Wspierania Onkologii, które biorą udział w świątecznych kiermaszach w dwóch parkach handlowych: Targówek i Janki.