Trwa ładowanie...
ddf9ash
papież

Otwarto tajne archiwum Piusa XI

Zgodnie z decyzją Benedykta XVI otwarto dla badaczy tajne watykańskie archiwum, dotyczące pontyfikatu Piusa XI (1922-1939). Otwarcie tego archiwum było pragnieniem Jana Pawła II. Już w pierwszych godzinach do
Watykanu zgłosiło się około 50 naukowców.

Share
ddf9ash

W pierwszych komentarzach podkreśla się, że historyków zajmujących się pontyfikatem, za którego we Włoszech i Niemczech narodził się faszyzm, najbardziej interesuje stosunek Stolicy Apostolskiej i samego papieża do nasilających się przed wybuchem drugiej wojny światowej prześladowań Żydów.

Opracowanie 30 tysięcy teczek z dokumentami pochodzącymi z 17 lat pontyfikatu Piusa XI trwało 21 lat. Wśród materiałów archiwalnych są prywatne oraz oficjalne listy, encykliki i inne pisma, pozostawione przez Piusa XI.

Kardynał Achille Ratti został wybrany na konklawe w lutym 1922 roku, wcześniej był między innymi nuncjuszem apostolskim w Polsce. Jako papież, którego pontyfikat rozpoczął się kilka lat po zakończeniu pierwszej wojny światowej, za swój cel obrał przede wszystkim działanie na rzecz pokoju między narodami.

ddf9ash

W marcu 1937 roku ogłosił dwie niezwykle ważne ze względu na kontekst historyczny encykliki: "Divini redemptoris" o ateistycznym komunizmie oraz "Mit brennender Sorge" ("Z wielką troską") przeciwko narodowemu socjalizmowi. W obu dokumentach potępił totalitaryzmy tamtej epoki.

Gdy w Rzeszy Niemieckiej rozpoczęły się prześladowania Kościoła, Pius XI napisał wiele listów do Hitlera, próbując nakłonić go do przestrzegania konkordatu.

Pius XI zmarł w lutym 1939 roku, na siedem miesięcy przed wybuchem drugiej wojny światowej.

Także za jego pontyfikatu, 2 sierpnia 1925 roku, został podpisany konkordat między Polską a Stolicą Apostolską.

Sylwia Wysocka

ddf9ash

Podziel się opinią

Share
ddf9ash
ddf9ash
Więcej tematów