Trwa ładowanie...
d3jnd5d
01-06-2006 14:15

Otwarto Muzeum Zabawek i Zabawy

Tłumy dzieci zjawiły się w Muzeum
Zabawek i Zabawy w Kielcach, które w Dniu Dziecka zostało
uroczyście otwarte w nowej siedzibie w reprezentacyjnej kamienicy
"Pod Zegarem" przy placu Wolności.

d3jnd5d
d3jnd5d

Po latach bezdomności placówka, która od 1979 roku istniała jako Muzeum Zabawkarstwa, otrzymała od miasta własną siedzibę w wyremontowanej XIX-wiecznej kamienicy z wewnętrznym dziedzińcem. Zmieniła też nazwę.

Pogoda pokrzyżowała plany organizatorom, którzy chcieli, żeby uroczystość odbyła się na dziedzińcu. Tylko na chwilę goście wyszli z budynku, by - zamiast tradycyjnego przecięcia wstęgi - dzieci wraz z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim i dyrektorem Muzeum Jolantą Podsiadło mogły wypuścić w niebo baloniki. Gdy przestało padać dzieci, pod okiem muzealników, bawiły się na dziedzińcu w dawne zabawy, takie jak cymbergaj i zośka.

W samo południe uchyliły się drzwi umieszczonej na kamienicy zegarowej wieżyczki i pojawiła się Baba Jaga - rzeźba dłuta Arkadiusza Latosa poruszająca się dzięki mechanizmowi wykonanemu przez zegarmistrza Bonifacego Komorowskiego. Czarownica "zatańczyła" przy dźwiękach ludowej piosenki "Da, moja Łysico".

Po chwili na niebie pojawiła się druga Baba Jaga, która przez kilka minut krążyła na miotle nad muzeum, zanim wylądowała na placu. Pomysłodawcą i autorem tego sterowanego drogą radiową modelu był sześciokrotny mistrz świata w modelarstwie, Włodzimierz Herbuś.

d3jnd5d

Podczas otwarcia przewodniczący rady muzealnej, etnolog prof. Ryszard Kantor oświadczył, że jest to jedyne w kraju muzeum zabawkarstwa z prawdziwego zdarzenia i ogłosił Kielce stolicą polskiej zabawki. Podkreślano, że muzeum zyskało tak wspaniałą siedzibę dzięki determinacji wieloletniego dyrektora placówki, Ryszarda Zięzio, który niedawno przestał pełnić tę funkcję z powodów zdrowotnych.

W muzeum prezentowane są zabawki historyczne, lalki, modele samochodów, zabawki drewniane wykonane przez twórców ludowych, pluszowe misie oraz modele redukcyjne. Nowością jest m.in. wystawa lalek ze zbiorów kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś", eksponowanych na scenie w taki sposób, by dzieci mogły pobawić się w teatr.

Powierzchnia wystawiennicza kieleckiego muzeum ma ponad 630 metrów kwadratowych. Placówka posiada ponad 28 tys. eksponatów, z czego eksponowana jest niewielka część.

Muzeum utworzono w 1979 roku z inicjatywy Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich w Kielcach. Do jego działalności podstawowej należy gromadzenie, przechowywanie, konserwacja i udostępnianie dóbr kultury w zakresie zabawkarstwa. W starej siedzibie placówkę odwiedzało rocznie 30 tys. osób. Muzeum prowadzi wystawy stałe i okresowe, bibliotekę i archiwum, pracownie konserwatorskie, poradnictwo dla dzieci, rodziców i wychowawców oraz działalność naukowo-badawczą.

d3jnd5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jnd5d
Więcej tematów