Trwa ładowanie...

Otwarcie granic. Słowacja będzie dla Polaków jak tama. Problem nawet z tranzytem do Austrii

Otwarcie granic udało się polskiej dyplomacji połowicznie. Nasz kraj nie został uznany przez Słowację za bezpieczny pod względem zakażeń koronawirusem. Dlatego mimo otwarcia granic z naszej strony, Słowacy nie pozwolą Polakom na podróż w głąb kraju.

Otwarcie granic. Słowacja będzie dla Polaków jak tama. Problem nawet z tranzytem do AustriiŹródło: Anadolu Agency via Getty Images
d3v5eks
d3v5eks

- Polscy obywatele nie będą mogli wjechać na Słowację bezpośrednio z terytorium Polski - poinformował Wirtualną Polskę Stanisław Kargul, szef wydziału konsularnego ambasady RP w Bratysławie. - Polska nie znalazła się na liście 19 krajów, których obywatele będą mogli swobodnie przekraczać słowacką granicę, czy to w celach zawodowych, czy turystycznych - dodał konsul.

Podkreślił, że to najnowsze i jedyne ustalenia poczynione przez ambasadę RP w środę 10 czerwca. Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 13 czerwca Polska otworzy granice z państwami Unii Europejskiej. Jednak w przypadku Słowacji oznacza to deklarację tylko z naszej strony.

Otwarcie granic. Słowacy nie wpuszczą Polskich turystów

Według konsula z Bratysławy nic nie wskazuje, aby możliwy był swobodny ruch samochodów osobowych przez Słowację. Z kolei kierowcy pojazdów ciężarowych po wjeździe na terytorium Republiki Słowackiej, po dokonaniu załadunku i rozładunku muszą wyjechać z terytorium tego kraju w ciągu 24 godzin.

- Według aktualnej deklaracji władz nie będzie możliwy wjazd na Słowację w celach turystycznych czy na zakupy - dodaje konsul Kargul. - Czy zmienią decyzję, trudno mi przewidywać. Nic na to nie wskazuje. Obecnie na Słowacji odnotowywane są bardzo niskie wskaźniki zakażeń koronawirusem. W Polsce jak wiadomo mamy tych przypadków kilkaset dziennie. To wpływa na stanowisko słowackiej strony - dodaje Stanisław Kargul.

Zobacz też: Kiedy otwarcie granic? Minister podaje państwa, do których pojedziemy na początku

Polacy będą mogli wjechać na Słowację tylko w drodze kilkunastu wyjątków (lista w komunikacie ambasady). Jeden z nich to wjazd z kraju uznanego za bezpieczny (m.in. Niemcy, Austria, Czechy). To jednak pod warunkiem, że podróżny udowodni, iż przebywał tam minimum dwa tygodnie. Inna możliwość to podróż służbowa, która wymaga jednak zgody słowackiego inspektora sanitarnego i załatwienia wcześniej szeregu formalności. Podróżny będzie musiał posiadać przy sobie dokument z negatywnym wynikiem testu RT-PCR na COVID-19.

d3v5eks

Otwarcie granic. Polska poza listą krajów bezpiecznych

Problematyczny staje się nawet tranzyt przez Słowację. Bez formalności odbędzie się tylko w jedną stronę - z bezpiecznego kraju do Polski. Z kolei aby przejechać z Polski do np. Austrii wymagane będzie wcześniejsze uzyskanie jednorazowej zgody słowackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Do krajów bezpiecznych zostały zaliczone: Austria, Republika Czeska, Węgry, Niemcy, Liechtenstein, Szwajcaria, Słowenia, Chorwacja, Bułgaria, Grecja, Cypr, Malta, Estonia, Litwa, Łotwa, Finlandia, Norwegia, Dania i Islandia. Dla obywateli tych krajów oraz osób przyjeżdżających z tych krajów zniesiono obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Jednocześnie konsul przestrzegł przed próbami omijania ustalonych przez Słowaków zasad. Grozi za to mandat i umieszczenie na 14-dniowej kwarantannie.


Polska otwiera granice - co musisz wiedzieć? Zobacz, czego mogą spodziewać się klienci biur podróży, które państwa są otwarte dla Polaków i jakie są zasady podróżowania po Europie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d3v5eks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v5eks
Więcej tematów