ŚwiatOtwarcie aż do bólu w sprawie eurokonstytucji

Otwarcie aż do bólu w sprawie eurokonstytucji

Wszyscy uczestnicy spotkania szefów MSZ krajów Trójkąta Weimarskiego uznali szybkie osiągnięcie porozumienia w sprawie konstytucji europejskiej za rzecz "niesłychanie ważną" - poinformował polski minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz w Berlinie.

W spotkaniu, oprócz Cimoszewicza, uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji Joschka Fischer i Dominique de Villepin.

Było to pierwsze trójstronne spotkanie od fiaska grudniowego szczytu UE w Brukseli, na którym miała zostać uchwalona konstytucja dla Unii poszerzonej do 25 państw.

Przyjęcie konstytucji przed 1 maja br. byłoby znakiem, że poszerzona Unia Europejska jest zdolna do rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych zadań. Miałoby też pozytywny wpływ na klimat polityczny przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - wyjaśnił Cimoszewicz.

Polski minister zastrzegł, że nie prowadzono w Berlinie systematycznych rozmów na temat merytorycznych rozstrzygnięć. Polski polityk dodał, że rozmowa była otwarta "momentami aż do bólu".

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, Hiszpania będzie dążyć do przyjęcia traktatu konstytucyjnego jeszcze przed wyborami parlamentarnymi zapowiedzianymi na marzec.

Tematem berlińskiego spotkania były także wspólna polityka bezpieczeństwa i obronna Unii Europejskiej oraz sytuacja w Iraku. Uczestnicy spotkania uznali, że "fundamentalne znaczenie" dla stabilizacji w Iraku będzie miało przekazanie władzy irackiemu rządowi. Kluczowe znaczenie dla wiarygodności tego rządu będzie miało zwiększenie wpływów ONZ.

Współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego nawiązali w 1991 r. ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski, Roland Dumas i Hans-Dietrich Genscher. Niemcy i Francja wsparły w ten sposób zabiegi Polski o jak najszybsze wstąpienie do UE.

Trójstronną kooperację rozszerzano stopniowo na dalsze dziedziny - obronę, parlament i współpracę regionalną. Konflikt wokół interwencji w Iraku wywarł negatywny wpływ na pracę Trójkąta Weimarskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)