Trwa ładowanie...

Otrucie szpiega w Wielkiej Brytanii. Rosja odrzuca oskarżenia

Nie milknie burza wokół otrucia Siergieja Skripala, byłego pułkownika wojskowego wywiadu. Rosja odrzuca jakiekolwiek oskarżenia w tej sprawie, twierdząc, że to specjalny zabieg Wielkiej Brytanii tuż przed wyborami prezydenckimi.

Share
Otrucie szpiega w Wielkiej Brytanii. Rosja odrzuca oskarżenia
Źródło: PAP, Fot: ITAR-TASS
d3w4jlf

66-letni Skripal i towarzysząca mu jego 33-letnia córka zostali znalezieni nieprzytomni w niedzielę w centrum handlowym Maltings w Salisbury na południu Anglii. Londyńska policja potwierdziła już, że była to próba morderstwa. Zostali otruci przy użyciu środka paralityczno-drgawkowego. Śledczy ustalają, czy stoją za tym rosyjskie służby.

Tymczasem strona rosyjska odrzuca jakiekolwiek oskarżenia w tej sprawie. - Siergiej Skirpal to tani materiał , który można wykorzystać, ale dla nas nieinteresujący - ogłosił główny propagandysta, dziennikarz Kremla Dmitrij Kisieliow w programie "Wiadomości Tygodnia".

d3w4jlf

To jednak nie wszystko. Rosyjskie media wskazują na to, że kobieta o blond włosach na publikowanych zdjęciach, obecna z nim w restauracji to nie córka Skripala, gdyż Julia jest blondynką (fotografia poniżej - przyp. red.). Ich zdaniem takie oskarżenia ze strony Wielkiej Brytanii padają specjalnie tuż przed wyborami prezydenckimi w Rosji.

Jak podaje BBC, Skripal i jego córka są w stanie krytycznym, ale stabilnym. Oboje przebywają w szpitalu w Salisbury. W śledztwo zaangażowanych jest około 250 funkcjonariuszy policji.

d3w4jlf

*Szpieg ukrył się na wyspach *

"The Times" ustalił, że Siergiej Skipral był szpiegiem o kryptonimie "Forthwith". Niezwykle cenionym i dobrze opłacanym przez MI6. Współpracował z brytyjskim wywiadem przez dziesięć lat, a przez ten czas przekazał wiele cennych informacji. Za jego sprawą w ręce Brytyjczyków trafiła m. in. książka z numerami telefonów członków rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Skipral to były rosyjski pułkownik, który z brytyjskim wywiadem współpracował od lat 90. W 2006 roku został skazany w Rosji na 13 lat więzienia za szpiegostwo. W 2010 roku Skripal trafił na Zachód podczas wymiany agentów między Rosją i USA. Później przeniósł się do Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Szczecińscy naukowcy: połowa z nas jest zatruta

d3w4jlf

Podziel się opinią

Share
d3w4jlf
d3w4jlf
Więcej tematów