Trwa ładowanie...

Oto lista najstarszych Polaków. "71 osób, a każdy ma ten sam sposób na długowieczność"

W Polsce żyje obecnie zaskakująco wiele osób powyżej 105 lat. Łączą ich dwie rzeczy. Po pierwsze, co miesiąc otrzymują od państwa świadczenie honorowe 3,5 tys. zł! Po drugie, wielu z nich wcześniej czy później odwiedzi Wacław Jan Kroczek, młody lekarz i twórca portalu najstarsipolacy.pl.

Share
Oto lista najstarszych Polaków. "71 osób, a każdy ma ten sam sposób na długowieczność"
Źródło: W.J. Kroczek
d366es6

Wacław Jan Kroczek to korespondent Światowego Towarzystwa Gerontologicznego (Gerontology Research Group). Zajmuje się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością. W rozmowie z Wirtualną Polską przyznaje, że jego zainteresowanie rozwijało się powoli. Teraz osobiście poznał już wielu superstulatków (powyżej 110 lat) i semi-superstulatków (powyżej 105 lat).

Są wśród nich tak ciekawe postaci, jak np. Maria Roszak (siostra zakonna Cecylia). - To nie tylko 110-latka, ale obecnie (po śmieci Elzy Brandeisz z Węgier) najstarsza żyjąca Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

- Niektórzy z tych seniorów wyznają ascetyczną dietę, unikają alkoholu, mięsa i słodyczy; inni wcale od nich nie stronią. Natomiast czynnikiem, jaki wszyscy długowieczni, których odwiedziłem wspomnieli niezależnie od siebie, jest umiejętność nie przejmowania się troskami i problemami życia oraz odporność na stres! - zapewnia Kroczek.

najstarsipolacy.pl
Źródło: najstarsipolacy.pl

_Źródło: www.najstarsipolacy.pl_

d366es6

Przekroczyć setkę po prostu się opłaca

Przypomnijmy, że już nawet wejście do grona 100+, jest niezwykłym wydarzeniem. Nie dość, że osiąga się symboliczny wiek, to jeszcze z miejsca otrzymuje od państwa pierwsze świadczenie honorowe 3,5 tysiąca złotych.

Ukończenie 100 lat to jedyny warunek, by na konto seniora taka kwota wpływała od tej pory co miesiąc. Aby je otrzymać nie trzeba nawet składać żadnych dokumentów. Ta honorowa emerytura jest wypłacana dożywotnio.

Zobacz także: Państwo Nelcowie ochrzcili swoje 16. dziecko. Prezydent Duda na uroczystości

W pierwszej dwudziestce tylko dwóch mężczyzn

Dokładna lista najstarszych żyjących osób w Polsce jest ogólnodostępna na stronie najstarsipolacy.pl. Liczy obecnie 71 nazwisk. Pierwsze cztery miejsca zajmują tam właśnie tzw. superstulatkowie: Tekla Juniewicz (ur. 10.06.1906 - 111 lat), Czesława Łasiewicz (ur. 14.01.1907 - 111 lat), Maria Roszak (ur. 25.03.1908 - 110 lat) oraz Irena Śmiałowska (ur. 27.03.1908 - 110 lat).

d366es6

- Wielkim zaszczytem jest dla mnie możliwość usłyszenia biografii najstarszych Polaków od nich samych. Więc gdy tylko ich i mój stan zdrowia na to pozwalają, podróżuję po Polsce by do nich dotrzeć. Chyba jestem jedynym, który spotkał cztery Polki w wieku ponad 110 lat. Trzy spośród nich skończyły również 111 lat - mówi Wirtualnej Polsce Kroczek.

- Nasza lista najstarszych jest aktualna, a wszystkie wymienione osoby potwierdzone jako żyjące przynajmniej na przestrzeni ostatniego roku. Nie mniej interesują nas też historyczne przypadki osiągnięcia wieku ponad 105 lat. Początkowo bazowaliśmy jedynie na artykułach z lokalnej prasy. Później zaczęliśmy szukać tajemnic długowieczności i przeszłości w bibliotekach, sięgając coraz głębiej, śledząc m.in. archiwa prasowe. Z czasem zaczęliśmy cieszyć się uprzejmymi kontaktami ze strony krewnych długowiecznych Polaków, którzy byli uprzejmi sami podzielić się z nami swoją historią - dodaje.

Na koniec zła informacja dla panów. W pierwszej dwudziestce najstarszych żyjących Polaków znajduje się obecnie tylko dwóch mężczyzn, a na całej najstarsipolacy.pl, wśród 71 nazwisk należy do nich zaledwie 11 miejsc. Czy więc panowie nie mają szansy na długi żywot? Nie do końca. Właśnie dzięki Gerontology Research Group, w 2016 roku udało się udowodnić autentyczność wieku najstarszego mężczyzny na świecie, 113-letniego Israela Kristala (1903-2017), ocalałego z Litzmannstadt getto i Auschwitz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d366es6

Podziel się opinią

Share
d366es6
d366es6
Więcej tematów