PolskaOświadczenie KSP w sprawie śmierci 19-latka: policjanci nie przekroczyli uprawnień

Oświadczenie KSP w sprawie śmierci 19‑latka: policjanci nie przekroczyli uprawnień

Zeznania niezależnych świadków, dotychczasowe ustalenia prokuratury i wstępne wyniki sekcji zwłok 19-latka z Legionowa nie wskazują, aby policjanci przekroczyli uprawnienia w trakcie interwencji - czytamy w oświadczeniu Komendy Stołecznej Policji. Sprawa dotyczy młodego mężczyzny, który w trakcie interwencji policji usiłował połknąć foliowe zawiniątko z marihuana, zadławił się i po kilku godzinach zmarł w szpitalu.

Oświadczenie KSP w sprawie śmierci 19-latka: policjanci nie przekroczyli uprawnień
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

"Od samego początku dążyliśmy, aby niezależny podmiot, jakim jest prokuratura, wyjaśnił przebieg tej interwencji i jej okoliczności. Sami nie możemy być sędzią we własnej sprawie" - napisał rzecznik KSP st. asp. Mariusz Mrozek w oświadczeniu.

Jak podkreślił, od kilku dni "rozpowszechniane są plotki i nieprawdziwe informacje, które wypaczają obraz tych zdarzeń i wprowadzają w błąd opinię społeczną". Chodzi np. o policjanta legionowskiej komendy, który miał klęczeć na mężczyźnie, uciskając jego krtań. KSP podało, że nie było go w miejscu interwencji i nie miał z nią żadnego związku.

Policja podkreśla, że wbrew medialnym doniesieniom policja od samego początku oferowała swoją pomoc rodzinie, informując o możliwości udzielenia wsparcia i pomocy przez psychologa". Jednak - jak napisał rzecznik KSP - taka propozycja została dwukrotnie odrzucona przez matkę 19-letniego mężczyzny. "Policjanci zaproponowali również pomoc przy zawiezieniu matki mężczyzny do szpitala w celu identyfikacji ciała, jak również odwiezienie we wskazane przez nią miejsce. Z tej możliwości kobieta skorzystała wraz ze swoją siostrą" - napisał rzecznik stołecznej policji.

21 zatrzymanych

Od niedzieli - w związku z chuligańskimi wybrykami po śmierci 19-latka - zatrzymano w Legionowie 21 osób. Większość z zatrzymanych była pod wpływem alkoholu. Jak dotąd ośmiu osobom prokuratura postawiła zarzut "czynnego udziału w nielegalnym zbiegowisku", którego uczestnicy "wspólnymi siłami dopuszczali się gwałtownego zamachu na osoby lub mienie, naruszenia nietykalności policjantów i uszkodzenia mienia". Grozi za to do 3 lat więzienia. Cztery osoby zostały objęte policyjnym dozorem.

"Szanujemy prawo do manifestowania swoich poglądów. Należy jednak pamiętać, że ktoś kto łamie prawo musi liczyć się z konsekwencjami" - napisał w oświadczeniu Mrozek.

Jak wcześniej informowała stołeczna policja, w niedzielę i poniedziałek funkcjonariusze zostali zaatakowani przez chuliganów kamieniami, butelkami i puszkami. Kilku policjantów odniosło obrażenia. Chuligani uszkodzili elewację budynku oraz kilka radiowozów. Funkcjonariusze w celu przywrócenia porządku używali siły fizycznej, pałek służbowych, ręcznych miotaczy pieprzu oraz kajdanek zastosowanych wobec osób zatrzymanych.

Czterem spośród tych osób rozszerzono zarzuty dodatkowo o naruszenie nietykalności cielesnej oraz znieważenie funkcjonariusza (w tym jedna osoba jest podejrzana o zranienie policjanta). Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskami o ich aresztowanie.

Tragiczny finał interwencji

Protesty miały związek z wydarzeniami z 9 marca. W trakcie interwencji policji wobec grupy osób podejrzewanych o przestępstwa narkotykowe jeden z mężczyzn usiłował połknąć foliowe zawiniątko, które miał przy sobie. 19-latek zadławił się i przestał oddychać, został przewieziony przez wezwaną karetkę do szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarł. W trakcie sekcji zwłok biegli znaleźli w tchawicy mężczyzny foliowe zawiniątko z suszem roślinnym, którym okazała się marihuana.

Według części osób protestujących przed legionowską komendą, to policjanci przyczynili się do śmierci mężczyzny.

Komenda Główna Policji - jak mówił wcześniej jej rzecznik, insp. Mariusz Sokołowski - jest zainteresowana jak najszybszym, szczegółowym wyjaśnieniem sprawy. - Liczymy na szybkie działanie prokuratury. Na dzisiaj wstępne wyniki sekcji zwłok tego 19-latka i zeznania neutralnych świadków nie wskazują na to, żeby policjanci przekroczyli swoje uprawnienia. Na ciele mężczyzny nie znaleziono żadnych obrażeń, które mogłyby świadczyć o tym, że użyto wobec niego przemocy. Zadławienie nie było wynikiem działań policji - powiedział.

W sumie prokuratura prowadzi trzy postępowania: w sprawie śmierci 19-latka, zajść przed komendą oraz dilerów narkotykowych. Pierwsze z tych postępowań zostało przeniesione z Prokuratury Rejonowej w Legionowie do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (263)