PolskaOsunęła się ziemia na Marszałkowskiej w Warszawie. Ewakuowani mieszkańcy nie wrócą do domów

Osunęła się ziemia na Marszałkowskiej w Warszawie. Ewakuowani mieszkańcy nie wrócą do domów

Przejezdne są już obie nitki ul. Marszałkowskiej, wyłączonej z ruchu po osunięciu się ziemi na budowie II linii stołecznego metra. Wciąż nie kursują tramwaje. Dla ewakuowanych z okolicznych bloków zarezerwowano hotele, nie ma szans, by wrócili na noc do mieszkań.

05.10.2012 | aktual.: 05.10.2012 18:26

Ziemia osunęła się w piątek ok. godz. 6 rano na budowie przy stacji metra Świętokrzyska.

Jak poinformował po godz. 16 rzecznik Komendanta Stołecznego Policji asp. Mariusz Mrozek ruch ul. Marszałkowską odbywa się już w obie strony (ruch z Żoliborza do Centrum przywrócono krótko po południu). Przejezdne są też ul. Kredytowa, pl. Dąbrowskiego i ul. Jasna. Wciąż zamknięte są ul. Rysia i Szkolna. Wstrzymany jest też ruch tramwajowy na ul. Marszałkowskiej. Bez przeszkód kursuje metro.

Jak powiedział rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, ruch tramwajowy zostanie przywrócony w piątek wieczorem, najpóźniej w sobotę rano.

Hotele dla ewakuowanych

Po godz. 16 Milczarczyk mówił też, że spośród ewakuowanych z okolicznych bloków mieszkańców 16 osób poprosiło o możliwość przenocowania w hotelu. Ponad 20 weszło do swoich mieszkań po najpotrzebniejsze rzeczy.

Rzecznik wykonawcy metra Mateusz Witczyński poinformował po godz. 16, że firma zarezerwowała dla wszystkich ewakuowanych miejsca w stołecznych hotelach Metropol i MDM. - Poza noclegiem mieszkańcy mogą liczyć na vouchery na kolację i śniadanie - podał.

Witczyński dodał, że lokatorzy ewakuowanych budynków, którzy chcieliby wejść do swoich mieszkań po niezbędne rzeczy albo chcą skorzystać z zakwaterowania w hotelach, powinni zgłosić się do punktu zarządzania kryzysowego na pl. Dąbrowskiego. Tam czekają też kierowcy, którzy pomagają chętnym dostać się do hotelu.

Wykonawca wciąż zmierza do ustabilizowania gruntu po osuwisku. Jak poinformował Witczyński, w tym miejscu zakończyło się już wylewanie betonu. - Najprawdopodobniej jeszcze w piątek w miejscu wypłukania gruntu rozpoczną się dodatkowe iniekcje wysokociśnieniowe - dodał.

- Mieszkańcy będą mogli wrócić do domów po wykonaniu badań, które potwierdzą, że wykonane czynności stabilizujące grunt dały odpowiednie efekty - podkreślił rzecznik budowy metra.

Rzecznik stołecznej policji poinformował, że przy ewakuowanych budynkach wystawiono stałe, całodobowe posterunki policji i Straży Miejskiej. - Mieszkańcy nie muszą martwić się o swój dobytek" - zapewnił asp. Mrozek.

Zapadła się ziemia

W piątek ok. godz. 6 przy budowie odcinka drugiej linii metra przy stacji Świętokrzyska osunęła się ziemia, odsłaniając fundamenty. Zdecydowano się ewakuować dwa budynki - mieszkalny i biurowy. W biurowcu, jak mówił na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, ze względu na wczesną porę była tylko ochrona.

Wojciechowicz powiedział też, że mieszkańcy ewakuowanego budynku prawdopodobnie nie wrócą na noc do domów. Po kilku godzinach Milczarczyk precyzował, że nie na to szans. - Dzisiaj na pewno to się nie uda. Jest jeszcze tyle czynności do wykonania, że po prostu nie będzie to możliwe - powiedział rzecznik ratusza.

Osunięcie nie spowodowało strat materialnych, nikt nie ucierpiał, władze miejskie podjęły działania prewencyjne, zamykając ulice Marszałkowską i Szkolną.

Jak informował Wojciechowicz, osunęło się ok. 400 m sześć. ziemi i jest to "prawdopodobnie oczywiście wynik warunków geologicznych, które mamy w Warszawie". Powiedział też, że w jednym z budynków stwierdzono nieznaczne odchylenia.

Ponieważ w miejscu osuwiska przebiegają instalacje wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa, elektryczna i telekomunikacyjna, odłączono media kilku okolicznym budynkom. Według wiceprezydenta w pierwszej kolejności będzie możliwe przywrócenie dostaw prądu.

Rzeczniczka dzielnicy Śródmieście Urszula Majewska powiedziała, że z powodu osunięcia odwołano lekcje w gimnazjum nr 38 przy ul. Świętokrzyskiej. Urzędnicy monitorowali sytuację w liceum przy pl. Dąbrowskiego i przedszkolu przy pl. Grzybowskim.

W Warszawie trwa budowa centralnego odcinka drugiej linii metra, który ma mieć siedem stacji i połączyć lewo- i prawobrzeżną Warszawę. W połowie sierpnia doszło do awarii na budowanej stacji Powiśle; woda wymyła wówczas grunt pod jezdnią tunelu Wisłostrady. Prace na stacji i ruch w tunelu wstrzymano; trwają prace zabezpieczające. Budowa centralnego odcinka planowo ma się zakończyć w październiku 2013 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)