Ostrożny optymizm okrągłego stołu
Pierwszym sukcesem konferencji "okrągłego
stołu" jest to, że przyjechało na nią tak wielu przedstawicieli
środowisk związanych z ochroną zdrowia - uważają uczestnicy
konferencji. Dodają, że wykazują "ostrożny optymizm" co do jej
efektów.
Konferencja rozpoczęła się w środę i jest pierwszą tego typu imprezą w III Rzeczpospolitej. Zgromadziła przedstawicieli ok. 90 organizacji związanych z opieką zdrowotną.
Obawy uczestników pojawiają się, gdy stawia się pytanie o przyszły dorobek konferencji. Jej inicjator Marek Balicki - poprzedni minister zdrowia - chciał, by rozwiązania wypracowane podczas "okrągłego stołu" zostały przełożone na konkretne inicjatywy legislacyjne. Jego następca i organizator konferencji minister zdrowia Leszek Sikorski zapewnił, że chce kontynuować tę ideę.
"Mam obawy, czy różnorodność tematyki będziemy mogli pogodzić z interesami wszystkich grup zawodowych" - powiedziała szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Bożena Banachowicz.
Według prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła, sukcesem jest już to, że doszło do takiego spotkania, ale prawdziwy sukces - jego zdaniem - będzie wtedy, gdy wypracowane ustalenia staną się podstawą decyzji podejmowanych przez władze.
Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Zakładów Opieki Zdrowotnej Zbigniew Kowalczyk obawia się, że "okrągły stół" stanie się "okrągłym listkiem figowym". "W przeszłości dochodziliśmy już do różnych porozumień. Znam np. ustalenia, że średnia płaca ma wynosić półtorej średniej krajowej. Skończyło się na ustawie 203 zł" - powiedział Kowalczyk. Dodał, że wszystko zależy od woli politycznej rządzących.
Związek Powiatów Polskich chciałby, aby w efekcie konferencji doprowadzono do wdrożenia restrukturyzacji długów, a następnie właściwego finansowania placówek służby zdrowia, tak by mogły w odpowiedni sposób świadczyć usługi dla mieszkańców. Powiaty i miasta na prawach powiatu są właścicielami 80% szpitali.
Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel apelował, by podczas konferencji "zająć się pryncypiami" i zdecydować, czy opieka zdrowotna powinna być bezpłatna, czy należy wprowadzić współpłacenie, czyli uiszczanie przez pacjentów drobnych opłat przy otrzymywaniu świadczeń zdrowotnych, czy zostawić finansowanie ochrony zdrowia na takim samym poziomie, jak jest teraz itp.
Minister zdrowia Leszek Sikorski ma nadzieję, że efektem "okrągłego stołu" będzie m.in. opracowanie długoterminowej strategii dla naprawy ochrony zdrowia. "Reforma to proces rozłożony na lata i nie należy się spodziewać natychmiastowych efektów" - podkreślił. Zapewnił, że jest otwarty na wszelkie propozycje, choć apeluje o realistyczne podejście.