"Ostrowski Arms łamał prawo nie tylko w Iraku"
Do Prokuratury Okregowej w Warszawie ma trafić wniosek o wszczęcie postępowania karnego przeciwko Andrzejowi Ostrowskiemu - właścicielowi firmy Ostrowski Arms wchodzącej w skład konsorcjum NOUR, które wygrało przetarg na wyposażenie irackiej armii. Autorem zawiadomienia o przestępstwie jest członek komisji do spraw służb specjalnych Zbigniew Wassermann z Prawa i Sprawiedliwości, który uważa, że Ostrowski złamał ustawę o obrocie środkami specjalnymi.
Wassermann jest zdania, że Andrzej Ostrowski od 1998 roku nielegalnie uczestniczy w międzynarodowym obrocie bronią, bo nie ma na to zezwolenia. "Sam przyznał, że nie ma takiego zezwolenia, a jest ono wymagane nie tylko przy handlu, ale również doradztwie, czy kojarzeniu firm" - powiedział poseł. Przypomniał, że Andrzej Ostrowski umożliwił fińskim konsorcjom wprowadzenie na nasz rynek uzbrojenia, kontaktował się też z saudyjskim handlarzem bronią, a teraz uczestniczy w konsorcjum, które ma uzbrajać irackie wojsko.
Zbigniew Wassermann powiedział, że rola Ostrowskiego nie tylko w przetargu na wyposażenie irackiej armii budzi wiele wątpliwości. Według Wassermanna biznesmen złamał prawo już 6 lat temu, gdy zaproponował udział w dostarczaniu uzbrojenia z Finlandii. "Przedstawił propozycje dwum koncernom zbrojeniowym, że może pomóc we wprowadzeniu na polski rynek produktów tych firm, przygotował biznesplan, a te firmy uczyniły go swoim przedstawicielem na Polskę" - powiedział poseł. Według niego Ostrowski uczestniczył nielegalnie w obrocie bronią.
Wassermann uważa ponadto, że zasadne jest pytanie, czy Bumar musiał przegrać przetarg na uzbrojenie irackiej armii. Jego zdaniem to, że służby specjalne nie zablokowały udziału w przetargu firmy Ostrowskiego, działającej w tym obrocie bezprawnie, bez wymaganego zezwolenia, mogło je skompromitować. Według Wassermanna, wyjaśnienia wymaga też, czy przestępstwa nie popełniły Wojskowe Służby Informacyjne i Agencja Wywiadu, które nie wykorzystały wiedzy o firmie Ostrowski Arms.