Ostre przepisy wobec celników zgodne z konstytucją
Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją zaostrzone przepisy, obowiązujące celników. Przepisy te, wprowadzone w życie w kwietniu zeszłego roku, zaskarżył do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich.
19.10.2004 | aktual.: 19.10.2004 12:00
Nowe przepisy ustawy o służbie celnej umożliwiają zwolnienie z pracy celnika, jeśli do sądu został wniesiony akt oskarżenia przeciwko niemu lub jeśli celnik został tymczasowo aresztowany. Ustawodawcy chodziło o ukrócenie korupcji.
Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że nowe przepisy łamią zasadę domniemania niewinności, w myśl której o winie decyduje dopiero prawomocny wyrok sądu. Rzecznik uważał też, że celnicy zostali potraktowani przez prawo ostrzej, niż inne służby mundurowe.
Trybunał nie zgodził się z tymi argumentami uznając, że zaostrzenia prawa wobec celników jest dopuszczalne, a troska o dobro służby celnej usprawiedliwia zwiększoną represyjność. Trybunał orzekł też, że zaskarżone przepisy nie naruszają konstucji. Zasygnalizował jednak potrzebę wprowadzenia jasnych przepisów, umożliwiającym powrót do służby osobom niesłusznie oskarzonym.