Trwa ładowanie...

Ostatnie wystąpienie Donalda Tuska w ONZ. Mówił o "prawdzie, wolności, praworządności i solidarności"

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wygłosił swoje ostatnie przemówienie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. - Nasze życie może zamienić się w piekło, jeśli nie znajdziemy tutaj, w ONZ, odpowiednich rozwiązań dla globalnych zagrożeń - podkreślił. Mówił też o kłamstwach polityków.

Share
Ostatnie wystąpienie Donalda Tuska w ONZ. Mówił o "prawdzie, wolności, praworządności i solidarności"Źródło: East News, fot: Li Muzi
d18j1ol

Donald Tusk w przemówieniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ podkreślił, że jest przeciwnikiem mówienia o konflikcie między patriotyzmem a globalizmem. - Patriotyzm XXI w. musi mieć również wymiar globalny, aby nie stał się, jak to już wielokrotnie miało miejsce, egoizmem narodowym - zaznaczył szef Rady Europejskiej.

- Historia naszych narodów pokazuje, jak łatwo jest zamienić miłość do ojczyzny w nienawiść do sąsiadów. Jak łatwo jest zamienić dumę z własnej kultury w pogardę dla kultury obcych. Jak łatwo jest używać haseł własnej suwerenności wobec suwerenności innych - dodał.

Tusk podkreślił, że kocha i Gdańsk, i Polskę, i Europę. - Ale nawet jeśli żyjemy w najpiękniejszym i najnowocześniejszym mieście w Europie, nasze życie może zamienić się w piekło, jeśli nie znajdziemy tutaj, w ONZ, odpowiednich rozwiązań dla globalnych zagrożeń. (...) Bez gotowości do ustanowienia zasad na szczeblu globalnym, a później konsekwentnego ich przestrzegania, społeczności lokalne, narody i państwa, a nawet kontynenty, pozostaną bezradne w obliczu tych zagrożeń - tłumaczył.

Gliński o krytyce ze strony Agnieszki Holland: na miły Bóg!

"Wystarczy przestać kłamać"

Odniósł się do tematu walki z niszczeniem środowiska naturalnego. - To nie tylko oceany, powietrze i lasy. Jest to również prawda w życiu publicznym, wolności, praworządności i solidarności międzynarodowej. Aby chronić prawdę, nie wystarczy oskarżać innych o promowanie fałszywych wiadomości. Szczerze mówiąc, wystarczy po prostu przestać kłamać - powiedział. I dodał, że "dziś zbyt wielu polityków używa kłamstw jako stałej metody utrzymania władzy".

- Aby chronić wolność, nie wystarczy o niej mówić w wystąpieniach. Trzeba bronić praw jednostki wszędzie i na co dzień. Trzeba bronić wolności słowa i wolności prasy. I trzeba przestać flirtować z dyktatorami i autorytarnymi reżimami. Aby chronić rządy prawa, naprawdę musicie zaakceptować, że prawo powinno być ponad władzą, a nie na jej zawołanie - mówił Tusk.

Na koniec zaznaczył, że "jeżeli możni naszego świata tego nie zrozumieją, przejdą do historii nie jako przywódcy, ale jako fałszywi przywódcy, i słusznie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18j1ol
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18j1ol
d18j1ol
Więcej tematów