WP

Ostatni sondaż przed wyborami. PiS zaciera ręce

W niedzielę w wyborach do sejmików może zwyciężyć Prawo i Sprawiedliwość dostając 34 proc. głosów - wynika z badania Instytutu Pollster. Koalicja Obywatelska może liczyć na 24 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ostatni sondaż CBOS również zapowiadał wygraną PiS
Ostatni sondaż CBOS również zapowiadał wygraną PiS (Agencja Gazeta, Fot: Tomasz Ogrodowczyk)
WP

Badanie zostało przeprowadzone dla dziennika "Super Express". W grze o władzę w sejmikach są też Bezpartyjni Samorządowcy (12 proc.), SLD Lewica Razem (8 proc.), PSL (8 proc.) i Kukiz’15 (6 proc.).

Dobry wynik może jednak nie wystarczyć PiS-owi do samodzielnego rządzenia. - Badanie pokazuje, że PiS musi szukać koalicjantów w sejmikach. Kwestia rządzenia w poszczególnych województwach jest więc otwarta. Może negatywnie zafunkcjonować niska zdolność koalicyjna partii Kaczyńskiego. Wyobrażam sobie w tym przypadku, że jednak PiS, chcąc realnie zdobyć władzę w sejmikach, będzie musiało wejść w koalicję z SLD i Ruchem Kukiz. Bo nie dopuszczam do siebie myśli w tym wypadku, że lewica wejdzie w koalicję z liberałami z Koalicji Obywatelskiej - komentuje w rozmowie z "SE" politolog prof. Kazimierz Kik.

Sondaż Instytutu Badań Pollster został przeprowadzony w dniach 17-18 października na próbie 1086 dorosłych Polaków.

Dobra passa trwa

WP

Przypomnijmy, że również z ostatniego badania CBOS wynikało, że w niedzielnych wyborach na najwięcej mandatów w sejmikach województw może liczyć PiS, dla którego poparcie wyniosło 29 proc. Druga w klasyfikacji Koalicja Obywatelska mogła liczyć na 16 proc. głosów. Po 7 proc. głosów otrzymali PSL i Bezpartyjni Samorządowcy. 5-proc. poparcie odnotował z kolei Kukiz'15. W tym sondażu SLD Lewica Razem nie przekroczyła progu wyborczego.

Druga tura wyborów samorządowych - jesli będzie potrzebna - zaplanowana jest na 4 listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP

Zobacz także: Polityczna wojna w Łodzi. Arkadiusz Myrcha kreśli czarny scenariusz

WP
WP