Osoby starsze i niepełnosprawne będą mogły głosować przez pełnomocnika?
Senat proponuje osobom starszym i niepełnosprawnym możliwość głosowania poprzez pełnomocnika. Senatorowie chcą także, by wybory i referenda trwały w Polsce dwa dni - sobotę i niedzielę. Istotą proponowanych zmian jest zwiększenie frekwencji wyborczej.
W Senacie odbyło się drugie czytanie projektu zmian w ordynacjach wyborczych oraz ustawie o referendum.
Senackie komisje pracowały nad propozycjami, zgłoszonymi przez Platfromę Obywatelską. Na jego podstawie powstał projekt, który ma trafić do Sejmu jako inicjatywa ustawodawcza Senatu.
Głosowanie przez pełnomocnika ma umożliwić udział w wyborach i referendach znacznej grupie osób starszych - po 75. roku życia - i chorych, którym teraz trudno jest dotrzeć do lokalu wyborczego.
Pełnomocnikiem w wyborach mogłaby zostać osoba wskazana przez wyborcę. Akt udzielenia pełnomocnictwa wyborca składałby przez wójtem , burmistrzem lub prezydentem miasta. Byłoby to możliwe nawet w domu danej osoby.
Senat proponuje także, by głosowanie trwało dwa dni - w sobotę i niedzielę od 8.00 do 22.00. Ma to ułatwić udział w wyborach wielu Polakom - i tym, którzy pracują poza miejscem zameldowania, i tym, którzy wyjeżdzają na weekend.
Jeżeli Sejm zaakeptowałby te propozycje, to nowe rozwiązania mogłyby wejść w życie już podczas planowanych na listopad wyborach samorządowych.