PolskaOsoby, które przeżyły holokaust, przeciwne "odświeżaniu" ekspozycji w Auschwitz

Osoby, które przeżyły holokaust, przeciwne "odświeżaniu" ekspozycji w Auschwitz

Osoby, które przeżyły holokaust, są przeciwne propozycji "odświeżenia" ekspozycji w byłym obozie Auschwitz-Birkenau - pisze izraelski dziennik "Haarec". "Nie będzie żadnych zmian stanowiących zagrożenie dla autentyczności tego miejsca" - zapewnia jednak dyrekcja muzeum.

13.11.2006 16:30

Według gazety, z inicjatywą taką wystąpił w ubiegłym miesiącu nowy dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M.A. Cywiński, którego zdaniem - jak pisze "Haarec" - "obecna ekspozycja jest przestarzała i niewystarczająco atrakcyjna dla zwiedzających".

"Szczegółowy plan zmian nie został jeszcze opracowany, ale uczestnicy niedawnego spotkania osób, które przeżyły holokaust, ostrzegły przed próbami 'upiększenia' obozu, jak to zrobiono z innymi nazistowskimi obozami koncentracyjnymi" - czytamy w dzienniku.

"Haarec" cytuje ich opinię: "Dachau i Sachsenhausen przeistoczyły się już w dobrze utrzymane ogrody. Nie pozwolimy, żeby to samo stało się z Auschwitz" - zastrzegają byli więźniowie tego obozu.

Dziennik informuje, że Cywiński chce zastąpić obecną ekspozycję w Auschwitz, przygotowaną jeszcze w czasach komunistycznych, bardziej atrakcyjną, która zawierałaby przekaz edukacyjny skierowany przeciwko antysemityzmowi, rasizmowi i ludobójstwu.

"Podczas wizyty w ubiegłym miesiącu w muzeum holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie Cywiński zasugerował, że w nowej ekspozycji mogłyby się znaleźć indywidualne relacje osób, które przeżyły Auschwitz, oraz dział poświęcony antysemityzmowi w Europie przed holokaustem" - czytamy w gazecie.

Cywiński ma przedstawić szczegółowy plan proponowanych zmian Międzynarodowemu Komitetowi Oświęcimskiemu 5 grudnia.

Prezes Centrum Izraelskich Organizacji Zrzeszających Osoby, które Przeżyły Holokaust, Noach Flug, powiedział, że popierają one "wszelkie prace konserwacyjne, które nie naruszają autentyczności tego miejsca". "Jesteśmy przeciwni upiększaniu tego miejsca" - zastrzega jednak.

"To nie będzie upiększanie, ale zmiany postulowane przez wiele osób i środowisk" - wyjaśnił w rozmowie z PAP dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M.A. Cywiński. "Nie będzie żadnych zmian stanowiących zagrożenie dla autentyczności tego miejsca. Chodzi wyłącznie o dostosowanie powagi miejsca do niezbędnych metod edukacyjnych" - powiedział Cywiński.

Jak podkreślił, "od wielu lat wiele środowisk apelowało do muzeum i do władz polskich o zmianę wystawy głównej, która nie jest wystawa błędną, ale po prostu mocno przestarzałą". "Jest ona najstarszą z tego typu wystaw istniejących na świecie. Powstała w 1955 roku i po prostu wymaga gruntownej nowelizacji, ponieważ zmieniły się zarówno badania historyczne, jak i cała metodologia pokazywania i współpracy ze zwiedzającymi, cała koncepcja edukacyjna" - stwierdził.

Według Cywińskiego, "istnieje naprawdę pilna potrzeba zmiany tej wystawy". "Na całym świecie tego typu wystawy się zmieniają co pewien czas, kilka lat temu Yad Vashem zmieniło swoją wystawę, i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau również przygotowuje się zdecydowanie do nowelizacji tej wystawy. Odpowiada to oczekiwaniom Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, która wielokrotnie rozważała przyspieszenie prac nad nowelizacją tej ustawy" - zapewnił Cywiński.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)