PolskaOsiem polskich plaż wyróżnionych międzynarodową "Błękitną Flagą"

Osiem polskich plaż wyróżnionych międzynarodową "Błękitną Flagą"

Osiem polskich nadmorskich plaż, w tym po
raz drugi kąpielisko w Świnoujściu, zostało w tym roku
wyróżnionych prestiżowym znakiem "Błękitnej Flagi" przyznawanym
przez międzynarodowe jury.

Osiem polskich plaż wyróżnionych międzynarodową "Błękitną Flagą"
Źródło zdjęć: © AFP

W ubiegłym roku flaga zawisła jedynie na dwóch plażach - oprócz Świnoujścia w Gdańsku Brzeźnie - poinformował rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus.

"Błękitną Flagą" wyróżniane są kąpieliska na całym świecie spełniające najwyższe kryteria w kilku kategoriach, m.in. jakości wody i bezpieczeństwa. Znak przyznawany jest tylko na jeden sezon.

Obradujące pod koniec kwietnia w Kopenhadze jury oprócz Świnoujścia uhonorowało prestiżowym znakiem także kąpieliska w: Krynicy Morskiej, Ustroniu Morskim, Sztutowie, Kątach Rybackich, Mrzeżynie, Pogorzelicy i Pobierowie, a także port jachtowy w Łebie, przystań żeglarską w Kamieniu Pomorskim oraz mariny w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie.

Jak dodał Karelus, oficjalna lista wyróżnionych zostanie opublikowana we wtorek na stronach internetowych programu "Błękitna Flaga".

Plaża ze znakiem "Błękitnej Flagi" nie może być zanieczyszczona ściekami przemysłowymi i komunalnymi, teren kąpieliska musi być utrzymywany w czystości, powinny być tam kosze na śmieci i pojemniki do selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Warunkiem przyznania znaku są także toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Na plażę z "Błękitną Flagą" nie wolno wjeżdżać pojazdami, obozować i wprowadzać zwierząt. Kąpielisko musi być także strzeżone oraz wyposażone w środki pierwszej pomocy i źródło wody pitnej.

W krajowym jury zasiadają m.in. przedstawiciele: Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Natomiast Międzynarodowe Jury Programu to przedstawiciele: Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Europejskiej Unii na rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

"Błękitna Flaga" jest międzynarodowym programem Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej, pozarządowej organizacji ekologicznej z siedzibą w Danii, utworzonej w 1981 roku. W 2006 roku ekskluzywne wyróżnienie "Błękitnej Flagi" przyznano 3187 obiektom na całym świecie, w tym 2549 kąpieliskom i 638 przystaniom jachtowym w 36 krajach w Europie, Republice Południowej Afryki, Maroku, Kanadzie, Nowej Zelandii i na Karaibach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)