Trwa ładowanie...
powietrze

Osiem informacji, których mogliście nie wiedzieć o smogu

Smog sparaliżował Polskę i stał się aktualnie tematem numer jeden. Większość z nas wie jedynie to, że jest niebezpieczny dla zdrowia i powstaje w wyniku nagromadzenia spalin z urządzeń grzewczych oraz z samochodów. Jednak tego mogliście o nim nie wiedzieć:

Share
Osiem informacji, których mogliście nie wiedzieć o smogu
Źródło: wp.pl
d3d7kmo
  1. Nazwa „smog” powstała z połączenia dwóch angielskich słów: Smoke (dym) i fog (mgła).
  1. Polskie powietrze co roku zabija nawet 45 000 osób.
  1. Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast na terenie Unii Europejskiej znajduje się w Polsce.
  1. Pierwszy alarm smogowy ogłoszono 17 stycznia 1979 roku w Niemczech. Wydarzenie zostało nazwane „czarnym dniem”.
  1. Wdychając smog jednocześnie zaciągamy się benzo(a)pirenem, czyli rakotwórczą substancją, która znajduje się w papierosach. Przebywając na zewnątrz przez dwie godziny wyrządzamy swojemu organizmowi taką samą krzywdę jakbyśmy wypalili tego dnia około pięciu papierosów.
  1. W naszej strefie klimatycznej występuje smog londyński, który obecny jest głównie w sezonie grzewczym. Najwyższe stężenia pojawiają się przy bezwietrznej pogodzie, gdy zamglenie sprawia, że zanieczyszczenia nie mają możliwości rozproszenia się. Z kolei na półkuli północnej pojawia się smog typu Los Angeles, zwany również fotochemicznym. Powstaje on w słoneczne dni od czerwca do września, przy dużym ruchu ulicznym i temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza.
  1. Ekolodzy zwracają również uwagę na tzw. elektrosmog, który jest związany z emisją elektromagnetyczną. Telefony komórkowe, stacje nadawcze i niektóre urządzenia domowe wytwarzają do środowiska niebezpieczne dla organizmu promieniowanie. Niestety, to zjawisko stało się już tak bardzo powszechne, że większość z nas je bagatelizuje.
  1. Przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza mogą uchronić nas niektóre rośliny. Warto dzisiaj wybrać się do kwiaciarni i kupić np. Palmę Areka, Wężownicę lub Epipremnum Złociste, ponieważ te kwiaty pochłaniają szkodliwe dla naszego organizmu pyłki, a przy tym są ładne i proste w utrzymaniu.

oprac. Klaudia Stabach

d3d7kmo

Podziel się opinią

Share
d3d7kmo
d3d7kmo
Więcej tematów