Trwa ładowanie...
06-01-2015 05:25

Orszaki Trzech Króli w ponad 330 miastach w Polsce i na świecie

Ulicami ponad 330 miejscowości w Polsce i za granicą przejdą Orszaki Trzech Króli. W Warszawie, Krakowie, Bukareszcie, Nikołajewie i kilkuset innych miastach zasadniczy program orszaków jest ten sam. Dzieci, młodzież i ich rodzice odtwarzają sceny związane z Narodzeniem Pańskim, a przy tym zachęcają wszystkich, którzy je oglądają do śpiewania kolęd.

Orszaki Trzech Króli w ponad 330 miastach w Polsce i na świecieŹródło: OTK Wrocław
d2stzpf

Jednak każdy orszak będzie trochę inny. W Białymstoku wspólnie powędrują katolicy, prawosławni i protestanci. W Świdnicy obok polskich zabrzmią kolędy słowackie śpiewane przez Słowaków. W Krakowie trzej królowie wyruszą z Wawelu i to dorożkami. Wiele miast postarało się, aby monarchów reprezentujących według tradycji Azję, Afrykę i Europę przedstawiali także prawdziwi Azjaci i Afrykańczycy.

Orszaki są organizowane po raz siódmy. Zainicjowała je Fundacja Orszak Trzech Króli w Warszawie. W tym roku w stolicy odbędą się dwa orszaki - jeden po lewej, drugi po prawej stronie Wisły. Trasa tego z lewej strony jest w tym roku nieco dłuższa niż poprzednio. Ponadto przed Betlejemską Stajenką stanie dodatkowo szałas pasterzy, a właściwy orszak poprzedzi pochód mam z wózkami i mam w stanie błogosławionym.

Po lewej stronie Wisły grupa mam wyrusza z placu Zamkowego około godziny 11.00. Reszta wyjdzie na trasę około godziny 12.00, po modlitwie z kardynałem Kazimierzem Nyczem. Wszyscy spotkają się przy stajence usytuowanej na placu Piłsudskiego, gdzie razem będą kolędować przez godzinę. Zaraz potem rozpocznie się koncert kolęd z całego świata. Po prawej stronie Wisły orszak ruszy o godzinie 13.30 sprzed Domu Kultury „Świt” i uda się do Parku Bródnowskiego.

d2stzpf

6 stycznia to w Kościele katolickim Dzień Misyjny. W całej Polsce podczas przejścia orszaków będzie dostępna gazeta poświęcona polskim misjonarzom, a w stolicy misjonarze dołączą do orszaku.

Ponadto w Krakowie i w Warszawie podczas świętowania promowane dziś będą Światowe Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Polsce. W naszej dawnej stolicy ma zabrzmieć w południe po raz pierwszy oficjalny hymn ŚDM.

Orszaki są najbardziej masowym rodzinnym spotkaniem organizowanym przez świeckich. W ubiegłym roku uczestniczyło w nich siedemset tysięcy ludzi. Tym razem ma ich być milion.

d2stzpf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2stzpf
Więcej tematów