PolskaOrkiestra gra w całej Polsce

Orkiestra gra w całej Polsce

Tytuły Honorowego Kasztelana zamków w Łęczycy
i Olsztynie, jednodniowe stanowisko szefa łódzkiej policji,
"Karnet na noc w radiowozie", zabytkowy wóz strażacki - to tylko
niektóre z pozycji wystawionych na aukcjach Wielkiej Orkiestry
Świątecznej Pomocy w ramach trwającego w niedzielę XIII Finału. Do
godz. 13 na koncie WOŚP było ponad 676 tys. zł.

09.01.2005 | aktual.: 09.01.2005 14:40

W całej Polsce kwestuje w tym roku 120 tys. wolontariuszy. Pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu diagnostycznego w neonatologii (leczenie noworodków i wcześniaków) i pediatrii. WOŚP wesprze też ofiary kataklizmu w Azji Południowo-Wschodniej.

W Łodzi można licytować m.in. płytę z piosenką wykonywaną przez aresztowanego posła Andrzeja Pęczaka oraz wizytówkę posła z odręcznie dopisanym numerem telefonu komórkowego. Pęczak pięć lat temu podczas Finału WOŚP śpiewał piosenkę z filmu "Czterej pancerni i pies".

Atrakcją licytacji są też m.in. plakat z filmu "Alexander" z autografem reżysera Oliviera Stone'a oraz jednodniowe stanowisko szefa łódzkiej policji.

Po raz drugi licytowany jest tytuł Honorowego Kasztelana Zamku w Łęczycy, a po raz pierwszy - zamku w Olsztynie. W niedzielne południe olsztyński zamek można było nabyć za ponad 3,5 tys. zł. Licytacja trwa na internetowym portalu Allegro. Zwycięzca otrzyma m.in. szklany klucz do zamku ze swoim nazwiskiem i dożywotni, bezpłatny wstęp do swojej siedziby.

11-metrową, ważącą ok. 4 ton rzeźbę z kilku sprasowanych wraków samochodów można licytować w Tychach. Autorem dzieła, kształtem przypominającego ludzką postać z wyciągniętymi rękami, jest gliwicki artysta Jan Śliwka. Rzeźba powstała z dwóch starych maluchów, trzech dużych fiatów i poloneza.

Przed południem ulicami Tychów przejechała kawalkada aut, wśród nich zabytkowa warszawa, garbus i policyjne radiowozy. Po mieście kursuje specjalny trolejbus. Biletem za przejazd są datki na rzecz WOŚP.

Z kolei tramwaj jest największą atrakcją tegorocznego Finału WOŚP w Kielcach, mieście, które nie ma linii tramwajowych. Pojazd został podarowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Krakowie.

Do kwestujących na rzecz WOŚP w Legnicy dołączyli w niedzielę dwaj funkcjonariusze tutejszej policji i straży miejskiej. W ten sposób wolontariuszami są, tworzący wspólny patrol, policjant Sławomir Masojć i Robert Wierzbicki - strażnik miejski.

Hitem legnickich aukcji jest "Karnet na noc w radiowozie", czyli udział w specjalnym patrolowaniu ulic miasta. W Legnicy atrakcją są też placki ziemniaczane smażone na tutejszym rynku. Do ich zakupu zachęcają lokalne VIP-y, a dochód ze sprzedaży zasili konto WOŚP.

Most w Ostródzie i rejs żaglowcem Chopin, największym pływającym po mazurskich jeziorach - to główne atrakcje licytacji na Warmii i Mazurach.

Wielka Orkiestra gra także pod ziemią - po raz pierwszy wolontariusze zbierają datki wśród zwiedzających podziemną trasę turystyczną w Kopalni Soli w Wieliczce.

Wieczorem podczas koncertu na Rynku Głównym w Krakowie zostanie zlicytowany szczególny dar wielickich górników dla WOŚP - serca, wykonane z soli i ozdobione solnymi kryształami.

Po raz pierwszy w historii finałów WOŚP główne imprezy w woj. pomorskim odbywają się w Gdyni, a nie w Gdańsku. Gdyński finał ma morski charakter. W Basenie Prezydenta prezentują się dziesiątki jednostek pływających, od kajaków morskich, holowników, statków ratowniczych, kutrów, statków badawczych, po żaglowce i okręty wojenne.

W Poznaniu od rana kolejne grupy wolontariuszy z puszkami wyruszały spod Centrum Kultury Zamek - w asyście jadącego na białym koniu Św. Marcina, oddziału konnego policji oraz motocyklistów. Wśród wystawionych na aukcje w Poznaniu przedmiotów jest m.in. kamień rzucony przez kibiców Legii w stronę piłkarzy Lecha po tym, jak "Kolejorz" zdobył Puchar Polski w 2004 roku.

Największa atrakcją licytacji w Gorzowie Wlkp. jest srebrny znaczek z papieżem. Można również kupić złote serduszko, które przekazał jeden z gorzowskich biznesmenów. O godz. 20 w Gorzowie, tak jak w wielu innych miastach Polski, odbędzie się "Światełko do nieba". Obok niego - w tym mieście nastąpi "trąbienie do nieba" - wymyślone przez mieszkańców w ub. roku. W tym celu można kupić plastikowe trąby.

W Zielonej Górze główną atrakcją aukcji jest zabytkowy wóz strażacki.

Jak przystało na region przygraniczny kwesty dotarły także na polsko-niemiecką granicę. Młodzież, nad którą czuwa lubuska Straż Graniczna, zbiera pieniądze na przejściach granicznych m.in. w Świecku i Olszynie, a także we wszystkich granicznych miastach: Słubicach, Gubinie, Kostrzynie nad Odrą.

Jak poinformowała policja, XIII Finał przebiega spokojnie, nie odnotowano do południa żadnych incydentów, tak w Warszawie, jak i w kraju. Rzeczniczka Komendanta Głównego Policji, młodszy insp. Alicja Hytrek poinformowała, że policja współpracuje ze wszystkimi służbami i czuwa nad bezpieczeństwem wolontariuszy.

Jerzy Owsiak przypomniał na konferencji w TVP, że w tym roku po raz pierwszy wolontariusze są ubezpieczeni.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)