PolskaOrganizacje społeczne będą zwolnione z podatku CIT

Organizacje społeczne będą zwolnione z podatku CIT

Organizacje społeczne zwolnione będą z płacenia 19% podatku od dochodów przeznaczanych na cele statutowe jeszcze w 2004 roku - taką poprawkę przyjęła komisja finansów publicznych do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Rząd proponował, by od 2004 r. opodatkować wszelkie dochody niezależnie od ich przeznaczenia. Poprawkę, by opodatkowanie organizacji odroczyć na rok, zgłosił przewodniczący komisji Mieczysław Czerniawski (SLD).

Oznacza to, że w 2004 roku na dotychczasowych zasadach zwolnione z płacenia podatku od dochodów przeznaczanych na cele statutowe byłyby wszystkie organizacje pozarządowe, zaś od 2005 roku - tylko organizacje pożytku publicznego.

Posłowie poszli jednak dalej i jednocześnie przyjęli poprawkę Marka Zagórskiego (SKL), żeby od 2005 roku zwolnić z płacenia podatku CIT wszystkie organizacje społeczne, zarówno pozarządowe, jak i te, które uzyskają status organizacji pożytku publicznego.

Podczas posiedzenia komisji w środę Czerniawski tłumaczył, że ponieważ ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie wejdzie w życie 1 stycznia 2004 roku, organizacje, które będą starały się o otrzymanie statusu organizacji pożytku publicznego, "nie zdążą" skorzystać ze zwolnień podatkowych. Czerniawski dodał, że przez ten rok wszyscy zainteresowani, czyli Rada Pożytku Publicznego, organizacje i rząd będą mieli czas na wspólne wypracowanie przepisów dotyczących ewentualnego opodatkowania dochodów na rok 2005.

"Gdyby rząd nie przygotował żadnych propozycji, to ten przepis stanowiłby bezpieczeństwo dla tych organizacji pozarządowych, które nie spełniłyby wymogów (uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego), pozwoliłby na ich funkcjonowanie" - mówił w czwartek Zagórski. "Prosiłbym o potraktowanie tego jako zabezpieczenia dla organizacji pozarządowych, gdyby okazało się, że rząd wykazał się w tej sprawie jakimś nieprzewidzianym, ale jednak lenistwem" - namawiał posłów do poparcia swojej poprawki poseł.

Ku zadowoleniu przedstawicieli organizacji pozarządowych tzw. trzeciego sektora, którzy przyglądali się obradom, komisja przyjęła również poprawkę Zagórskiego umożliwiającą firmom przekazywanie darowizn do 15% dochodu, tak jak ma to miejsce obecnie. Rząd proponuje by darowizny od osób prawnych, m.in. na rzecz organizacji działających w sferze pożytku publicznego, nie przekraczały 10% dochodu.

Do obu poprawek Zagórskiego posłowie z SLD zapowiedzieli złożenie wniosków mniejszości o ich odrzucenie.

Przedstawiciele niektórych organizacji byli rozczarowani, że komisja nie przywróciła jednego z wykreślonych przez rząd zapisów. Chodzi o przepis, że zwolnione z podatku CIT są dochody spółki, której jednoosobowym właścicielem jest stowarzyszenie, a które to dochody przeznacza na cele statutowe. Rząd skreślił ten zapis, pozostawił natomiast zwolnienie od takiego podatku kościelnych osób prawnych.

"Organizacje pozarządowe ratują się tym, że zakładają spółki, ale tylko po to, żeby cały zysk przeznaczać na działalność tejże organizacji pozarządowej. Obarczanie tego jeszcze dodatkowym podatkiem jest po prostu dla nas ewidentną stratą, bo za te pieniądze moglibyśmy wykształcić na przykład wielu młodych liderów drużynowych" - powiedziała zastępca naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego Teresa Herning. "ZHP ma np. biuro podróży, które oferuje usługi dzieciom, młodzieży, ale wszystkie zyski z tego biura podróży przeznaczane są na organizację" - dodała.

Zapowiedziała, że organizacje, w które "uderza" to dodatkowe obciążenie podatkowe, będą się starać o przywrócenie zapisu zwalniającego od takiego podatku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)