Trwa ładowanie...

Organizacje pozarządowe piszą do premier w sprawie aktów przemocy

• Przedstawiciele trzystu osiemnastu organizacji pozarządowych wystąpili z apelem do premier Beaty Szydło
• Chodzi o zdecydowane przeciwstawienie się aktom agresji wobec organizacji pozarządowych działających na rzecz praw człowieka, równych praw i tolerancji

Share
Organizacje pozarządowe piszą do premier w sprawie aktów przemocy
Źródło: PAP, Fot: Przemysław Piątkowski
d1u1wzx

Domagają się też "podjęcia konkretnych kroków w kierunku przeciwdziałania narastającej fali agresji i nienawiści wobec innych".

- W ciągu ostatnich tygodni kilkakrotnie doszło do aktów fizycznej i słownej agresji wobec osób o odmiennym kolorze skóry a także wobec działaczy i działaczek organizacji pozarządowych promujących wartości społeczeństwa otwartego. Obiektem nienawistnych ataków w przestrzeni publicznej i w Internecie stały się takie organizacje jak Lambda, Kampania Przeciw Homofobii, Fundacja Klamra, inicjatywa HejtStop, Amnesty International. Gwałtownie postępuje eskalacja agresji. Od obelg, szkalowania, gróźb karalnych i nawoływań do przemocy napastnicy przechodzą do czynów. Dochodzi do napaści na siedziby organizacji, prób wtargnięcia do biur, niszczenia mienia - napisali przedstawiciele organizacji w liście do premier Beaty Szydło.

d1u1wzx

Sygnatariusze oczekują od premier i rządu "publicznego potępienia aktów nienawiści i agresji wobec osób i organizacji występujących w obronie praw obywatelskich i sprzeciwiających się szerzeniu nienawiści oraz podjęcia działań, które postawią tamę fali agresji i nienawiści wobec innych".

- Bez zdecydowanych działań ze strony władz dzisiejsze groźby i ataki na siedziby organizacji, jutro mogą przerodzić się w przemoc fizyczną wobec konkretnych osób. Może dojść do tragedii. Zróbmy wszystko, żeby tego uniknąć - głosi list, który nosi datę 3 marca 2016 roku.

W ostatnią sobotę w siedzibie Kampanii Przeciw Homofobii z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji pozarządowych m.in. Amnesty International Polska, KPH oraz Stowarzyszenia Lambda Warszawa spotkał się Rzecznik Praw Obywatelskich Artur Bodnar. Spotkanie miało związek m.in. z ubiegłotygodniowym atakiem na siedzibę KPH - trzech młodych mężczyzn wykrzykując obraźliwe słowa, uderzając i kopiąc w drzwi, usiłowało wedrzeć się do biura organizacji. Wezwano policję, jednak napastnicy zdążyli uciec przed przybyciem funkcjonariuszy.

d1u1wzx

Podziel się opinią

Share
d1u1wzx
d1u1wzx
Więcej tematów