PolskaOrganizacje apelują o dalsze prace nad projektami o związkach partnerskich

Organizacje apelują o dalsze prace nad projektami o związkach partnerskich

Organizacje pozarządowe zaapelowały do marszałek sejmu Ewy Kopacz o dalsze prace nad projektami ustaw o związkach partnerskich. Sejmowa komisja ustawodawcza uznała je za niezgodne z konstytucją. Kopacz chce, by pierwsze czytanie projektów odbyło się na posiedzeniu plenarnym.

Przedstawiciele organizacji Miłość Nie Wyklucza oraz Kampanii Przeciw Homofobii złożyli w biurze Kopacz apele wraz z kilkoma tysiącami podpisów poparcia.

Wcześniej, podczas konferencji prasowej, wiceprezeska KPH Mirosława Makuchowska, zaapelowała do Kopacz, aby spotkała się z przedstawicielami środowiska LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych). - Gdyby pani marszałek nas wysłuchała, zobaczyła, z jakimi problemami borykamy się na co dzień, być może zrozumiałaby, dlaczego zależy nam tak bardzo na uchwaleniu tej ustawy - powiedziała.

Przypomniała, że przed wyborami PO obiecywała uregulowanie tej kwestii, a w zeszłej kadencji sejmu projekt ustawy o związkach partnerskich spotkał się z przychylniejszym przyjęciem posłów.

Ewa Tomaszewicz reprezentująca organizację Miłość Nie Wyklucza podkreśliła, że w projektach nie ma zapisów, które mogłyby budzić kontrowersje: nie ma w nich mowy o adopcji dzieci, wspólnym rozliczaniu podatków, nie przewidują uroczystej formy zawierania związku. Dotyczą m.in. dziedziczenia, ubezpieczeń, opieki nad partnerem podczas choroby.

- Badania pokazują, że społeczeństwo nie ma nic przeciwko temu, byśmy mogli po sobie dziedziczyć bez podatku, pochować partnera, decydować o jego zdrowiu - mówiła. Zaapelowała jednocześnie o rozmowę o konkretnych rozwiązaniach, a nie używanie abstrakcyjnych argumentów podczas dyskusji na temat projektów.

Do apelu przyłączyła się wicemarszałek sejmu Wanda Nowicka. Jej zdaniem związki partnerskie to dziś standard europejski - w każdym kraju UE powinna być możliwość zawierania ich. Dodała, że PO - choć przed wyborami obiecuje zająć się kwestiami budzącymi spory światopoglądowe - sama nie składa projektów, które miałyby je regulować, blokuje też prace nad tymi, które złożą inne kluby.

Kopacz zapowiedziała, że będzie rekomendować na Prezydium Sejmu, by pierwsze czytanie projektów dotyczących spraw światopoglądowych odbyło się na posiedzeniu plenarnym. Prezydium zaplanowane jest na środę.

Marszałek powiedziała dziennikarzom, że "skoro to jest ważny temat i wszyscy chcą wiedzieć, jakie jest stanowisko posłów, których wybierają, w tych bardzo określonych, światopoglądowych sprawach", to będzie rekomendowała Prezydium Sejmu, by projekty były omawiane na posiedzeniu sejmu. Dodała, że decyzja w tej sprawie zapadnie w środę.

Projekty ustaw dotyczące związków partnerskich wniosły SLD i Ruch Palikota. Różnią się one sposobem zawierania związku - jeden przewiduje umowę zwieraną u notariusza, drugi - w urzędzie stanu cywilnego. Pod koniec czerwca sejmowa komisja ustawodawcza uznała je za niezgodne z konstytucją.

O opinie wystąpiła marszałek sejmu. Zgodnie z regulaminem sejmu procedowane w ten sposób są projekty, co do których istnieje wątpliwość, czy nie są sprzeczne z prawem, w tym z prawem UE lub podstawowymi zasadami techniki prawodawczej. Opinie prawne przygotowane dla komisji nie były jednoznaczne, jednak większość posłów podzieliła tę, która mówiła, że zapisy te są niezgodne z konstytucją.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)