Trwa ładowanie...
d1f1wej

Orędzie prezydenta Bronisława Komorowskiego: 2014 rok będzie rokiem szczególnym

2014 rok będzie podsumowaniem 25 lat polskiej wolności, w tym osiągnięć pokolenia, które dorosło w wolnej Polsce - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski w orędziu noworocznym, nawiązując do przypadającej w nowym roku 25. rocznicy wyborów w 1989 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław Komorowski (Kancelaria Prezydenta RP)
d1f1wej

W ocenie prezydenta "warto dostrzec - i to dostrzec wspólnie - jak wiele się zmieniło wraz ze zwycięstwem obozu wolności i solidarności w wyborach 4 czerwca 1989 roku".

- Nadchodzący rok 2014 będzie rokiem szczególnym. Będzie rokiem podsumowania nie tylko dwunastu miesięcy, ale całego ćwierćwiecza polskiej wolności. Będziemy przypominali osiągnięcia w życiu każdego z nas, naszych rodzin i naszej Ojczyzny, również osiągnięcia nowego pokolenia, które dorosło w wolnej już Polsce po przełomie ustrojowym - powiedział Komorowski w orędziu noworocznym wyemitowanym w TVP1.

Prezydent przypomniał, że w mijającym roku odwiedził ponad sto polskich miejscowości. - I w tych wielkich i w tych najmniejszych widać ogromne zmiany. A w każdej rozmowie z państwem, podczas tych wyjazdów, czułem nadzieję na to, że Polska będzie się dalej unowocześniać. Że wykorzystamy szanse na szybki rozwój i bezpieczną przyszłość - mówił Komorowski.

d1f1wej

"Wiele jest do zrobienia"

Prezydent przyznał jednocześnie, że spotkania te uzmysławiają również, "jak wiele jest do zrobienia, ile jest autentycznej biedy i słabości". - Wiemy dobrze, że jeszcze nie wszyscy z nas odnaleźli godne miejsce w zmieniającym się kraju - podkreślił.

- Nie możemy zatrzymać się na polskiej drodze przemian w samozadowoleniu. Nie możemy być obojętni na obszary ludzkiej bezradności i brak ludzkiej nadziei. Dlatego pragnę szczególnie serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy okazują solidarność, udzielają pomocy słabszym i potrzebującym wsparcia. Dziękuję tym, którzy chcą i potrafią dzielić się z innymi własnym czasem, własnymi pieniędzmi - owocami własnej pracy, a bywa, że po prostu swoją radością życia i optymizmem - powiedział prezydent.

Rodzina i członkostwo w UE źródłem nadziei Polaków

d1f1wej

Rodzinę oraz efekty członkostwa Polski w UE Komorowski uznał za dwa ważne "źródła nadziei". - Nareszcie pojawiły się szanse na sukces szerokiego frontu działań na rzecz rodziny. W dobie głębokiego kryzysu demograficznego ma to, w moim przekonaniu, wymiar strategiczny. Wspólnym wysiłkiem samorządów, rządu, organizacji pozarządowych, a także Kancelarii Prezydenta, tworzymy Dobry Klimat dla Rodziny. Mnożą się samorządowe, gminne, regionalne karty dużych rodzin. Niedługo powstanie zapowiadana Ogólnopolska Karta Dużych Rodzin. Jestem pewien, że przyniesie ona daleko idące ułatwienia w wychowywaniu dzieci - ocenił Komorowski.

Prezydent podkreślił też wagę środków pozyskanych przez Polskę z UE na lata 2014-2020. - Owoc zwycięskich negocjacji rządowych jest dla nas wszystkich - bez względu na poglądy i sympatie polityczne - wielką szansą przyśpieszenia rozwoju zarówno w skali całego kraju, jak i w skali poszczególnych gmin czy miast. Te środki to szansa dla każdego z nas. I od nas wszystkich zależy, czy mądrze je wykorzystamy - zaznaczył Komorowski.

Autostrady symbolem rozwoju Polski

Prezydent ocenił, że symbolem rozwoju Polski są "powstające nie bez trudności, drogi i autostrady". - Na naszych oczach Polska wyrównuje cywilizacyjne zaniedbania, nowymi drogami coraz lepiej łączy się ze światem. Dlatego chciałbym, abyśmy nadali imię - "Autostrada Wolności", tej, która już dzisiaj prowadzi z Warszawy na Zachód. A później, by druga autostrada z Gdańska do granicy południowej przyjęła piękne imię "Solidarności". Bo skrzyżowanie tej historycznej, ale i tej międzyludzkiej, rodzinnej i narodowej solidarności z wolnością, to najsilniejsze i najpiękniejsze źródło polskiej energii, polskich sukcesów i polskich nadziei - zaznaczył Komorowski.

d1f1wej

Prezydent zachęcał wszystkich także do wspólnej refleksji i wspólnego świętowania 25-lecia polskiej wolności. - Chciałbym, aby te obchody były dla nas okazją do umocnienia narodowej wspólnoty i narodowej dumy - podkreślił.

Prezydent życzył Polakom, aby ich nadzieje, plany i zobowiązania związane z nadchodzącym rokiem stały się "źródłem siły całej Polski - siły potrzebnej do podejmowania następnych wyzwań, rozwiązywania następnych problemów i pokonywania kolejnych przeszkód".

- Wszystkiego dobrego w przyszłym 2014 roku. Do siego roku! - zakończył Komorowski.

d1f1wej

Podziel się opinią

Share
d1f1wej
d1f1wej
Więcej tematów