OPZZ apeluje do premiera
Niezbędne jest skonkretyzowanie strategii
zatrudnienia na lata 2005-2006 oraz 2007-2013 - napisała w
petycji do premiera Marka Belki Rada OPZZ Województwa
Świętokrzyskiego, która obradowała w Kielcach.
11 kwietnia jest "Dniem Walki z Bezrobociem".
11.04.2005 | aktual.: 11.04.2005 15:38
OPZZ stwierdza w petycji, że kolejne ekipy rządzące nie spełniły zapowiadanych działań w celu obniżenia bezrobocia, zliberalizowanie Kodeksu Pracy nie przysporzyło miejsc pracy, na zmniejszenie bezrobocia nie przekłada się również pięcioprocentowy wzrost gospodarczy w 2004 roku.
Przewodniczący Rady Wojewódzkiej OPZZ Bronisław Miszczyk poinformował dziennikarzy, że w ciągu ostatnich dwóch lat sytuacja w regionie świętokrzyskim "za wiele się nie poprawiła". Bez pracy pozostaje około 129 tys. mieszkańców województwa, a bezrobocie jest wyższe od średniej krajowej o 2,8 proc.
Zarówno rząd, jak i Konfederacja Pracodawców Prywatnych uzależniają bezrobocie od wysokich kosztów pracy. Nasuwa się pytanie, jak to się dzieje, że w dziesięciu krajach o wyższych kosztach pracy niż Polska bezrobocie waha się od 4,5 proc. w Austrii do 9,5% w Niemczech. Powinno się przestać narzekać na te koszty, a przeanalizować zaangażowanie rządu i samorządu w rozwój gospodarczy - oznajmił przewodniczący.
Związkowcy uważają, że o wysokiej stopie bezrobocia nie decydują tylko wysokie koszty pracy, ale przede wszystkim: zbyt niskie zaangażowanie państwa i samorządów w rozwój budownictwa mieszkaniowego i dróg publicznych oraz niski wzrost dochodów indywidualnych.
Od 2001 roku OPZZ 11 kwietnia szczególnie akcentuje temat walki z bezrobociem. W poprzednich latach w tym dniu odbywały się pikiety związkowców pod urzędami wojewódzkimi. W tym roku petycję przekazano wojewodzie po negocjacjach "przy stole" - wyjaśnił Miszczyk.
W obradach OPZZ w Kielcach uczestniczył wiceprzewodniczący związku Jan Kisieliński, który poinformował, że spotkania rad wojewódzkich z wojewodami odbywają się w poniedziałek w 14 regionach kraju.