Trwa ładowanie...
d3u83zy
d3u83zy

"Opublikuję raporty agentów SB w Watykanie"

Autor książki "Księża wobec bezpieki" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
przygotowuje nową publikację - dowiedział się tygodnik "Wprost".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3u83zy

Powstanie ona na podstawie dokumentów enerdowskiej Stasi, z którymi duchowny zapoznaje się od dłuższego czasu. Materiał będzie dotyczył działalności agentów SB w Watykanie. Ksiądz chce opublikować ich raporty. Podkreśla, że część z nich mogła posłużyć w przygotowaniach do zamachu na Jana Pawła II.

Natrafiłem na bardzo wiele informacji o działaniach polskich agentów już pod koniec lat 60., jeszcze za czasów papieża Pawła VI. Okazuje się, że służby bezpieczeństwa bardzo skutecznie penetrowały Watykan i miały tam wielu cennych agentów. Sytuacja nie zmieniła się po wyborze Jana Pawła II - mówi "Wprost" ks. Isakowicz-Zaleski.

Z dotychczasowych ustaleń duchownego wynika, że polski Kościół był bardzo mocno inwigilowany przez enerdowską Stasi. Według informacji "Wprost" informatorami enerdowskiej bezpieki byli też duchowni. Ksiądz przyznaje jednak, że na razie nie trafił na nazwiska takich współpracowników, ponieważ Stasi bardzo zręcznie konspirowała źródła.

d3u83zy

Ciekawostką jest też to, że o ile w Polsce większość raportów dotyczących Watykanu uległa zniszczeniu, to bardzo wiele z nich zachowało się archiwach Stasi, do których trafiały od zaprzyjaźnionych służb radzieckich- dodaje.

Na razie duchowny nie może kontynuować swoich prac w Polsce. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego zamknęła mi dostęp do akt IPN. Dlatego szukam dokumentów np. w Niemczech - mówi ks. Isakowicz-Zaleski.

Rafał Pasztelański

d3u83zy

Podziel się opinią

Share

d3u83zy

d3u83zy
Więcej tematów