Opracowano syntetyczny odpowiednik Tamiflu
Nowa metoda produkcji Tamiflu, najbardziej skutecznego znanego leku na grypę, pozwoli zgromadzić duże zapasy tego medykamentu na wypadek światowej pandemii grypy - informują naukowcy z Japonii za pośrednictwem serwisu internetowego Nature. Metoda wykorzystuje syntetyczny związek chemiczny zamiast substancji izolowanej z ziela o nazwie anyżek gwiaździsty.
09.03.2006 | aktual.: 09.03.2006 21:41
Tamiflu (chemiczna nazwa oseltamivir), lek produkowany przez szwajcarską firmę farmaceutyczną, jest obecnie uważany za pierwszą linię obrony na wypadek światowej pandemii grypy.
Produktem wyjściowym do produkcji Tamiflu jest związek, tzw. kwas szikimowy, uzyskiwany z anyżu gwiaździstego (Illicium verum) - ziela wywodzącego się z Chin i Wietnamu. Jednak metoda ta nie pozwala wyprodukować i zgromadzić wystarczająco dużych zapasów leku. W żadnym kraju na świecie nie rośnie bowiem tak dużo anyżku, aby zaspokoić światowe potrzeby.
Zespół badaczy z Japonii wykorzystał do produkcji leku zamiast wyciągu z anyżu łatwo dostępny związek chemiczny - 1,4- cykloheksadien. Autor tego pomysłu, biochemik Masakatsu Shibasaki z Uniwersytetu w Tokio zapewnia, że syntetyczny odpowiednik Tamiflu jest dokładnie taki sam, jak produkt oryginalny. Dzięki tej metodzie można by znacznie zwiększyć produkcję i zapasy najskuteczniejszego obecnie leku przeciw grypie - podkreśla badacz.
Naukowcy złożyli już wniosek o opatentowanie metody. Teraz zaczynają pertraktować ze szwajcarską firmą w sprawie ewentualnej współpracy przy produkcji w pełni syntetycznej wersji Tamiflu.
Wyniki badań mają zaprezentować na dorocznym spotkaniu Japońskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, które odbędzie się 28-30 marca tego roku.