Trwa ładowanie...
d3sc9fv
d3sc9fv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Opozycjoniści z placu Bołotnego skazani na 2,5 do 3,5 roku łagru

Sąd Rejonowy w Moskwie skazał na kary od 2,5 do 3,5 roku pozbawienia wolności kolejnych czworo uczestników protestów w stolicy Rosji w maju 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3sc9fv

Sędzia Natalia Susina uznała opozycjonistów za winnych udziału w "masowych rozruchach" i użycia siły przeciwko policjantom. Aleksiejowi Gaskarowowi i Aleksandrowi Margolinowi wymierzyła kary po 3,5 roku kolonii karnej, Jelenie Kochtariewej - 3 lata i 3 miesiące, a Ilji Guszczynowi - 2,5 roku. W wypadku 58-letniej Kochtariewej zawieszono wykonanie kary na trzy lata.

Prokurator żądał dla oskarżonych od 3 lat i 3 miesięcy do 4 lat pozbawienia wolności. Adwokaci zapowiedzieli złożenie apelacji.

W lutym Sąd Rejonowy w Moskwie skazał już ośmioro opozycjonistów na kary od 2,5 do 4 lat łagru. Natomiast w lipcu Moskiewski Sąd Miejski wymierzył kary po 4,5 roku kolonii karnej Siergiejowi Udalcowowi i Leonidowi Razwozżajewowi, uznając ich za winnych organizacji "masowych rozruchów" w przededniu inauguracji Putina.

d3sc9fv

6 maja 2012 roku na placu Bołotnym naprzeciwko Kremla doszło do starć sił specjalnych policji OMON z opozycjonistami, którzy żądali odejścia Putina, a także przeprowadzenia w Rosji uczciwych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W manifestacji wzięło udział około 15 tys. ludzi. Ponad 450 osób zostało zatrzymanych, po obu stronach byli ranni. W stan oskarżenia w sprawie zajść postawiono łącznie 29 osób.

Jeden z oskarżonych już w listopadzie 2012 roku został skazany na 4,5 roku. Inny, 38-letni Michaił Kosienko, w październiku 2013 roku został uznany za niepoczytalnego i skierowany na przymusowe leczenie psychiatryczne. W czerwcu Sąd Miejski w Czechowie, 70 km na południe od Moskwy, zgodził się, aby Kosienko był poddawany kuracji w warunkach ambulatoryjnych, a nie szpitalnych, jak dotąd.

W stosunku do 11 osób zastosowano amnestię. Śledztwo przeciwko pozostałym oskarżonym trwa.

d3sc9fv

Podziel się opinią

Share

d3sc9fv

d3sc9fv
Więcej tematów