Trwa ładowanie...
d1c7gqe
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Opozycja zebrała ponad milion podpisów, by odwołać prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro

• Liderzy wenezuelskiej opozycji, mającej większość w parlamencie, zebrali już milion podpisów pod żądaniem złożenia z urzędu lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro
• Stanowi to pierwszy etap starań o przeprowadzenie referendum w celu odwołania następcy Hugo Chaveza
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nicolas Maduro, prezydent Wenezueli
Nicolas Maduro, prezydent Wenezueli (AFP, Fot: Leo Ramirez)
d1c7gqe

- Mamy obecnie 1 102 236 podpisów, a będzie ich nieco więcej - oświadczył lider opozycji Henrique Capriles.

Jest to liczba ośmiokrotnie większa, niż 195 721 podpisów (1 proc. elektoratu) wymaganych przez Krajową Radę Wyborczą.

Opozycja zamierza przedstawić w poniedziałek listy z podpisami do weryfikacji. To pierwszy etap starań o przeprowadzenie referendum.

d1c7gqe

Jeśli Rada Wyborcza uzna warunki pierwszego etapu za spełnione, opozycja by uzyskać prawo do przeprowadzenia referendum będzie musiała zebrać w ciągu trzech dni cztery miliony podpisów.

Przeciwnicy Maduro chcą zorganizować referendum w listopadzie tego roku.

Zgodnie z konstytucją będą mieli do pokonania jeszcze jedną, trudniejsza przeszkodę: aby zmusić obecnego prezydenta do ustąpienia, potrzebne będzie uzyskanie większej liczby głosów, niż Maduro zdobył w wyborach w 2013 roku (7 587 532).

Według wyników sondażu instytutu Venebarometro 68 proc. Wenezuelczyków "chce jak najszybszego przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich".

Niezrażony prezydent Nicolas Maduro wyraził przekonanie, że "nie zdołają oni zrealizować swych celów politycznych, rewolucja będzie kontynuowana, a prezydent pozostanie na swoim miejscu do 2018 roku".

d1c7gqe

Podziel się opinią

Share

d1c7gqe

d1c7gqe
Więcej tematów