Opozycja popiera przedterminowe wybory
Opozycja popiera zgłoszoną propozycję Platformy Obywatelskiej przeprowadzenia wyborów, chociaż ma wątpliwości co do terminu ich przeprowadzenia i intencji PO. Koalicja SLD-UP zapowiada dyskusję na ten temat, zwracając uwagę na "sejmową arytmetykę".
Szef PO Donald Tusk zażądał podczas sobotniego posiedzenia Rady Krajowej partii od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Leszka Millera spełnienia obietnicy przyspieszenia wyborów parlamentarnych, które miałyby odbyć się w czerwcu br.
Liderzy PiS i LPR - Jarosław Kaczyński i Roman Giertych - przypominają, że ich ugrupowania złożyły już do laski marszałkowskiej wnioski o samorozwiązanie się Sejmu.
"Dziwimy się, że marszałek Sejmu nie wprowadza pod porządek tak ważnej uchwały" - komentuje los wniosku LPR o samorozwiązanie się Sejmu Giertych. Jego zdaniem "świadczy to o tym, że marszałek chce w ten sposób uchylić się przed powiedzeniem opinii publicznej, że SLD twardo trzyma się stołków".
Senator Henryk Dzido przypomina, że Samoobrona "wielokrotnie deklarowała, że jest za przyspieszonymi wyborami".
"Nie wiem czy czerwiec tego roku to termin realny" - zastanawia się Dzido. Niepokój senatora budzi też to, że PO "na fali wzrastającej w tej chwili popularności, chce wykorzystać to co uzyskała i zaczyna wprowadzać pewien niepokój w sferę gospodarczą państwa".
"Bo wybory, jeżeli będą przeprowadzone w tej chwili, wprowadzą dalszy chaos na rynku społeczno-gospodarczym kraju" - ostrzega Dzido.
"Apel popieramy. Jeżeli będzie wniosek, będziemy za nim głosowali, choć notowania PSL nie są zbyt budujące; ale uznajemy, że rzeczywiście chyba jest tak, że ten układ rządowy, a w konsekwencji i parlamentarny, powoli wyczerpuje swoje możliwości" - deklaruje jeden z liderów PSL Zbigniew Kuźmiuk.
Pozostaje jednak sceptyczny. SLD do tej pory konsekwentnie odrzucał tego rodzaju wnioski, a bez zaangażowania klubu Sojuszu żaden taki wniosek w Sejmie przejść nie może - zwraca uwagę.
O poparciu zapewnia też Kaczyński, chociaż - jak mówi - "przyłączamy się jakby do czegoś co sami zaproponowaliśmy".
"Pamiętam tę propozycję złożoną przez Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera kilkanaście miesięcy temu: dotyczyła pewnego wspólnego ułożenia z opozycją najważniejszych spraw dla kraju i wtedy została przez opozycję wręcz wyśmiana. Nawiązywanie teraz do propozycji, którą kiedyś się zlekceważyło, moim zdaniem, nie jest zachowaniem zasadnym" - uważa jeden z liderów Unii Pracy wicemarszałek Sejmu Tomasz Nałęcz.
Dla Józefa Oleksego (SLD) "problem wyborów, ich terminu i samorozwiązania się Sejmu to problem wszystkich partii politycznych i będzie pewnie na ten temat w Sejmie dyskusja".
Przypomina jednak o "sejmowej matematyce": tym właśnie uzasadniano - jak mówi - "odwrót od tej propozycji, bo uznano, że nie będzie możliwości formalnego przegłosowania wcześniejszego samorozwiązania się Sejmu".
"Nadal więc będziemy się obracać w obszarze intencji, ale w tle musi zawsze być racjonalna wiedza o tym co można realnie przeprowadzić, a co byłoby tylko zawołaniem politycznym, nakierowanym na wywołanie takich czy innych odruchów społecznych" - uważa Oleksy.
Według Nałęcza, "na całym świecie jest tak, że kiedy rząd, koalicja, realizuje działania niepopularne, płaci za to cenę i poparcie zyskuje opozycja. A ten mechanizm działa dziś w Polsce, to opozycja domaga się natychmiastowych wyborów. Oczywiście nigdy nie mówi, że chodzi jej o to, żeby zająć ministerialne fotele, tylko powołuje się na interes kraju". "I na całym świecie jest też tak, że nikt się tym specjalnie nie przejmuje" - dodaje wicemarszałek Sejmu.
"Jestem trochę zdziwiony. Gdyby to mówił jakiś reprezentant partii skrajnej, nieobytej z wielką polityką, to bym to zrozumiał, że nerwowo przebiera do władzy. Ale jak to mówi człowiek, którego tak szanuję, jak Donald Tusk, stojący na czele tak poważnej formacji jak PO, to mnie to trochę dziwi" - komentuje Nałęcz.