Operatorzy przeciwko seksualnemu wykorzystywaniu dzieci
Z inicjatywy Stowarzyszenia GSM (GSMA) zawarto sojusz operatorów
komórkowych przeciwko seksualnemu wykorzystywaniu dzieci.
Celem jest ograniczenie używania telefonii komórkowej przez osoby lub organizacje, chcące korzystać lub czerpać zyski z materiałów zawierających takie treści. Większość tego typu materiałów jest dostępna za pomocą standardowego połączenia internetowego, istnieje zatem niebezpieczeństwo, że sieci szerokopasmowe wprowadzane przez operatorów komórkowych, mogłyby być w tym celu użyte.
Sojusz został założony przez GSMA, Hutchison 3G Europe, Mobilkom Austria, Grupę Orange FT, Telecom Italia, Telefonica/02, Grupę Telenor, TeliaSonera, Grupę T-Mobile, Grupę Vodafone i dotMobi w celu stworzenia przeszkód uniemożliwiających niewłaściwe korzystanie z sieci komórkowych i usług związanych z zarządzaniem stronami www, z dostępu do takich stron lub korzystanie z materiałów o tematyce seksualnego wykorzystywania dzieci. Spółki posiadają operatorów na całym świecie, zapewniając w ten sposób globalne oddziaływanie. Sojusz ma na celu powstrzymywanie oraz odwrócenie procesu narastania ilości materiałów zawierających treści związane z seksualnym wykorzystywaniem dzieci, utrzymując bardziej bezpieczne środowisko sieci komórkowych dla wszystkich naszych klientów.
"Jesteśmy dumni z tego, że wspieramy inicjatywę wprowadzaną obecnie przez GSMA. W Orange staramy się dbać o klienta, jest to coś więcej niż tylko świadczenie usług. W dobie szybkiego rozwoju technologii komórkowych branża telekomunikacyjna musi działać wspólnie, dzielić się doświadczeniem i czerpać z ustalonych metod, aby móc aktywnie wyjść naprzeciw tak istotnej kwestii o zasięgu światowym" - powiedział Olaf Swantee, wiceprezes France Telecom
"Popieram to porozumienie. To bardzo wyraźny sygnał, że branża sieci komórkowych angażuje się w uczynienie Internetu komórkowego miejscem bezpieczniejszym dla dzieci. Fakt, że inicjatywa ma swoje źródło w działaniach przeprowadzanych przez branżę komórkową w Europie, pokazuje, że kontynent ten po raz kolejny stoi na czele w kwestiach tworzenia godnego zaufania środowiska do prowadzenia działalności gospodarczej" - dodała Viviane Reding, Komisarz Unii Europejskiej do spraw Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów.
Członkowie Sojuszu, poza użyciem innych środków, będą stosować mechanizmy techniczne w celu zapobiegania dostępowi do stron internetowych wskazanych przez odpowiednie agencje jako udostępniające zasoby o treści związanej z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Członkowie będą również wdrażać procedurę "Notice and Take Down" (procedura powiadamiania i usuwania), aby umożliwić usunięcie wszelkich materiałów zawierających treści związane z seksualnym wykorzystywaniem dzieci, wysyłanych na skrzynki ich serwisów, jednocześnie wspierając i promując "gorące linie" lub inne sposoby, w jakie klienci mogą zgłaszać znalezienie w Internecie lub serwisach sieci komórkowych materiałów związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.
"Ponieważ nasza branża wprowadza szerokopasmowe sieci komórkowe, zapewniające szybki i łatwy dostęp do multimedialnych stron internetowych, musimy zastosować zabezpieczenia uniemożliwiające przestępcom korzystanie z usług sieci komórkowych jako źródeł dostępu do stron lub hostingu stron www zawierających zdjęcia i filmy związane z seksualnym wykorzystywaniem dzieci" - przekonywał Craig Ehrlich, Przewodniczący GSMA. "Wzywamy rządy państw całego świata do wspierania tej inicjatywy poprzez zapewnienie niezbędnej przejrzystości prawnej w celu zagwarantowania operatorom komórkowym możliwości efektywnego działania przeciwko materiałom związanym z seksualnym wykorzystywaniem dzieci oraz zwiększenia międzynarodowego egzekwowania działań przeciwko znanym źródłom."
Rządy państw muszą zapewnić, że posiadają niezbędne zasoby pozwalające na zwalczenie rozprzestrzeniania się metodą cyfrową materiałów związanych z wykorzystywaniem dzieci. Najlepiej byłoby, gdyby organy odpowiedzialne za egzekwowanie prawa lub wyznaczone organizacje międzynarodowe posiadały procedury, które mogą potwierdzić, że poszczególne elementy materiałów są niezgodne z prawem.
Sojusz osiągnie swoje cele poprzez połączenie środków technicznych, współpracę i dzielenie się informacjami. Będzie również wspierać wszystkich operatorów, bez względu na technologię dostępu, oraz społeczeństwo korzystające z sieci komórkowych w angażowaniu się w to działanie, oraz będzie współdziałać z innymi inicjatywami branżowymi - podano w komunikacie.