PolskaONZ żąda wyjaśnień w sprawie polskich Parad Równości

ONZ żąda wyjaśnień w sprawie polskich Parad Równości

ONZ domaga się wyjaśnień w sprawie zakazanych Parad Równości w Poznaniu i Warszawie. W obu miastach na zorganizowanie Parad nie zgodziły się władze samorządowe. Odpowiedź dla ONZ przygotowuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Obraz

Cieszy nas zainteresowanie ONZ przestrzeganiem praw człowieka w Polsce - powiedziały Radiu Merkury organizatorki Marszu Równości w Poznaniu, Agata Teutsch i Izabela Kowalczyk. Przyznały, że nie spodziewały się, iż sprawa nabierze takiego rozgłosu. Izabela Kowalczyk powiedziała jednak, że nie dziwi się, iż ONZ zainteresowała się sprawą, gdyż jest nie do pomyślenia, aby zatrzymać 68 spokojnych uczestników marszu.

Teutsch dodała, że organizatorzy marszu nie wystąpili do ONZ o interwencję. Wydarzeniami w Poznaniu interesowało się jednak wiele organizacji, dbających o ochronę praw człowieka w Polsce, które poinformowały instytucje związane z Unią Europejską i ONZ.

Piątkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że nadawcami zapytania do resortu SZ są: specjalny sprawozdawca Sekretarza Generalnego ONZ ds. praw człowieka oraz specjalny sprawozdawca Komisji Praw Człowieka ONZ ds. współczesnych form rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji.

Rzecznik prasowy MSZ Paweł Dobrowolski potwierdził, że do resortu wpłynęło pismo podpisane przez obu sprawozdawców. List datowany jest na 5 grudnia 2005 roku. Jego adresatem był Departament Sytemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych MSZ.

Pismo zawiera szereg pytań, dlatego wymagało to zwrócenia się do różnych instytucji o dodatkowe wyjaśnienia. Wszystkie pisma zostały wysłane z MSZ do końca grudnia. W tej chwili oczekujemy na odpowiedzi, które pomogą sformułować nam całościową odpowiedź - dodał rzecznik.

Wśród instytucji, do których zwróciło się MSZ, znalazły się m.in. urzędy miast Poznania i Warszawy. To właśnie w tych miastach w zeszłym roku zakazano organizacji parad równości.

W czerwcu prezydent Warszawy Lech Kaczyński nie wyraził zgody na Paradę Równości. Oficjalnym powodem było niedostarczenie przez jej organizatorów projektu zmiany ruchu drogowego podczas planowanego przemarszu. Parada, mimo zakazu władz miasta, przeszła 11 czerwca ulicami Warszawy, zabezpieczana przez policję.

Z kolei w listopadzie, również wbrew zakazowi władz miasta i województwa, w centrum Poznania odbył się Marsz Równości. Przez dwie godziny kilkaset osób demonstrowało swoje poparcie dla praw mniejszości. Doszło do szarpaniny z policją, kilkudziesięciu uczestników marszu zostało zatrzymanych i otrzymało zarzut udziału w nielegalnej demonstracji.

4 stycznia Sąd Rejonowy w Poznaniu odmówił wszczęcia postępowań przeciw wszystkim uczestnikom Marszu, ze względu na "brak szkodliwości społecznej".

Rzecznik MSZ przewiduje, że do końca stycznia MSZ będzie posiadało już "wszystkie elementy", które umożliwią sformułowanie ostatecznej odpowiedzi. Zredagujemy poszczególne odpowiedzi tak, aby stworzyć zwartą formę MSZ- zaznaczył.

Procedura ONZ jest - jak mówił rzecznik MSZ - "dość łagodna", ponieważ na udzielenie odpowiedzi przyznano Polsce 60 dni. Aby zebrać wszystkie informacje, liczymy na to, że instytucje samorządowe zdołają udzielić nam odpowiedzi w jak najpilniejszym trybie, aby można było je pozbierać- powiedział Dobrowolski.

Według "GW", prośba MSZ o odpowiedź na pytania ONZ nie dotarła do urzędu miasta w Warszawie. Rzecznik MSZ zaprzeczył temu, mówiąc, że pismo do stołecznego magistratu wysłano 16 grudnia ub. roku.

Wydział spraw obywatelskich Urzędu Miasta Poznania przygotował już kilkunastostronicową odpowiedź. Dyrektor wydziału Katarzyna Wilk powiedziała, że po akceptacji prezydenta Poznania, odpowiedź "jak najszybciej" zostanie przesłana do MSZ.

W tej odpowiedzi podajemy te same argumenty, które podaliśmy, udzielając negatywnej odpowiedzi organizatorom demonstracji. To są argumenty dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców, ładu i obowiązku dbania o mienie dużej wartości - podkreśliła Wilk.

Przyznała, że po "fali dyskusji na temat marszu list nie wzbudził zdziwienia urzędników".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)