Trwa ładowanie...
d13hi7i

ONZ: zaakceptowano porozumienie afgańskie

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaaprobowała w czwartek porozumienie stronnictw afgańskich w sprawie nowego rządu tymczasowego.

Share
d13hi7i

Odłożono natomiast trudną kwestię wysłania międzynarodowych sił bezpieczeństwa do Afganistanu. W rezolucji, przygotowanej przez Wlk. Brytanię i Francję, Rada deklaruje gotowość wspierania tymczasowej administracji afgańskiej pod warunkiem, że Afgańczycy będą realizować swoje zobowiązania.

Po negocjacjach, zorganizowanych z inicjatywy ONZ, afgańscy pretendenci do władzy podpisali w środę pod Bonn historyczne porozumienie o utworzeniu rządu tymczasowego, który po upadku talibów ma pokierować odbudową kraju, zniszczonego przez 23 lata nieprzerwanych wojen.

Porozumienie przewiduje, że władzę w Kabulu obejmie 30-osobowy rząd tymczasowy, na którego czele stanie pasztuński arystokrata Hamid Karzai, reprezentujący zdominowane przez Pasztunów ugrupowanie skupione wokół byłego króla Zahira Szacha.

W nowym rządzie znajdą się dwie kobiety: Sima Samar będzie jednym z pięciu wicepremierów i ministrem do spraw kobiet, a Suhaila Seddiki ministrem zdrowia. (aka)

d13hi7i

Podziel się opinią

Share
d13hi7i
d13hi7i
Więcej tematów