ONZ wzywa Wielką Brytanię do rewizji prawa antyterrorystyczne
Komisja Organizacji Narodów Zjednoczonych,
zajmująca się problemem tortur (United Nations Committee on
Torture) wezwała brytyjski rząd do zrewidowania polityki
przetrzymywania w więzieniu bez procesu obcokrajowców
podejrzewanych o terroryzm.
27.11.2004 | aktual.: 27.11.2004 13:40
Komisja regularnie analizuje przestrzeganie ONZ-owskiej konwencji przeciwko torturom, niehumanitarnemu i poniżającemu traktowaniu przez państwa, które ją ratyfikowały. W tym roku zajęła się m.in. raportem przedstawionym w tej sprawie przez Wielką Brytanię i przez dwa tygodnie przepytywała przedstawicieli brytyjskiego rządu.
Możliwość przetrzymywania obcokrajowców podejrzanych o terroryzm dała w Wielkiej Brytanii ustawa antyterrorystyczna z 2001 r. Spotkało się to z szerokim potępieniem ze strony obrońców praw człowieka, według których praktyka ta jest pokrewna psychicznym torturom.
Obecnie, spośród 17 podejrzanych zatrzymanym na mocy tej ustawy, 11 nadal pozostaje w areszcie. Komisja wezwała rząd brytyjski do pilnego przeanalizowania alternatywnych rozwiązań niż internowanie.
Komisja wyraziła również obawy co do warunków panujących w londyńskim więzieniu o zaostrzonym rygorze Belmarsh, w którym przetrzymywani są podejrzani o działalność terrorystyczną zatrzymani na mocy ustawy antyterrorystycznej.
Komisja zwróciła uwagę na doniesienia o "niezadowalających" warunkach panujących w brytyjskich więzieniach, włączając w to przepełnienie, znaczną liczbę przypadków śmierci w areszcie i przemocy, do jakiej dochodzi między więźniami. Komisja wezwała brytyjski rząd do pilnego zajęcia się sprawą.
Ponadto oceniła, że powinny zostać ogłoszone wyniki śledztw w sprawach zarzutów dotyczących niewłaściwego postępowania brytyjskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie. Wskazała, że choć żołnierze nie są związani przez ONZ-owską konwencję, to muszą przestrzegać brytyjskiego prawa, które zakazuje tortur.
Obecnie trwają postępowania w ponad 150 sprawach dotyczących złego traktowania Irakijczyków przez żołnierzy brytyjskich. Liczba ta obejmuje szeroki zakres spraw - od wypadków drogowych do postrzeleń.
Według przedstawicieli brytyjskiego rządu, 17 przypadków może zostać zaklasyfikowanych do postawienia zarzutów niehumanitarnego i poniżającego traktowania oraz tortur.
Monika Kielesińska