ONZ wzywa Izrael do otwarcia obiektów nuklearnych w celu inspekcji
Zgromadzenie Ogólne ONZ przytłaczającą większością głosów przyjęło rezolucję wzywającą Izrael do szybkiego otwarcia swych obiektów nuklearnych w celu inspekcji. Za rezolucją opowiedziały się 174 państwa, sześć było przeciw i sześc wstrzymało się. Izrael nigdy nie potwierdził, ale również nie zaprzeczył, że posiada broń atomową.
W dokumencie poparto również ideę zorganizowania konferencji na wysokim szczeblu na temat ustanowienia zakazu prac nad bronią nuklearną na Bliskim Wschodzie. Konferencja została właśnie odwołana.
Wszystkie kraje arabskie i Iran planowały wziąć udział w konferencji w połowie grudnia w Helsinkach, lecz Stany Zjednoczone ogłosiły 23 listopada, że spotkanie się nie odbędzie z powodu obecnej sytuacji w regionie oraz opornej postawy Teheranu w sprawie nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Iran i niektóre państwa arabskie uważają, że prawdziwym powodem odwołania konferencji była odmowa Izraela udziału w forum.
Agencja Associated Press zauważa, że głównymi organizatorami konferencji są USA, Rosja i Wielka Brytania. Według brytyjskiego MSZ konferencja została przełożona, a nie odwołana.
Naciski na Izrael
Rezolucja wzywa Izrael do podpisania układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) "bez dalszej zwłoki" oraz otwarcia swych obiektów nuklearnych w celu przeprowadzenia inspekcji przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).
Rezolucji sprzeciwiło się sześć państw: Izrael, USA, Kanada, Wyspy Marshalla, Mikronezja i Palau.
Izrael nie potwierdza, ani nie zaprzecza, że jest w posiadaniu bomb nuklearnych, chociaż w świecie panuje przekonanie, że ma arsenał nuklearny. Izrael, podobnie jak Indie, Pakistan i Korea Północna, odmawia przyłączenia się do NPT.
Arabska propozycja utworzenia na Bliskim Wschodzie strefy wolnej od broni masowego rażenia oraz naciskania na Izrael, aby zrezygnował ze swego arsenału liczącego prawdopodobnie 80 głowic jądrowych, została zatwierdzona na konferencji przeglądowej NPT w 1995 r., lecz nigdy nie została zastosowana.
Niespokojny region
Izrael od lat stoi na stanowisku, że najpierw musi dojść do porozumienia pokojowego na Bliskim Wschodzie, zanim w regionie zostanie ustanowiona strefa wolna od broni masowej zagłady. Kraje muzułmańskie w regionie utrzymują, że niezgłoszony arsenał nuklearny Izraela stanowi największe zagrożenia dla pokoju na Bliskim Wschodzie.
Agencja AP zwraca uwagę, że po poniedziałkowym głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ izraelski rząd jeszcze nie wypowiedział się w tej sprawie.
W zeszłym tygodniu ZO ONZ przyznało Palestynie status nieczłonkowskiego państwa obserwatora w tej organizacji międzynarodowej, otwierając perspektywę na utworzenie niezależnego państwa palestyńskiego na okupowanych przez Izrael ziemiach - Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.