ONZ: w Syrii zginęło co najmniej 93 tys. osób. Komisarz apeluje o zawieszenie broni
Co najmniej 93 tys. ludzi, w tym 6,5 tys. dzieci zginęło w Syrii od wybuchu tam wojny domowej w marcu 2011 roku; od lipca zeszłego roku co miesiąc ginie w Syrii średnio 5-6 tys. osób - powiadomiła wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay.
- Żądam od stron (konfliktu) natychmiastowego zawieszenia broni, zanim kolejne dziesiątki tysięcy ludzi zostaną zabite lub ranne - powiedziała Pillay.
Jak wyjaśniła, biuro ONZ ds. praw człowieka potwierdziło, że od marca 2011 roku do kwietnia 2013 roku liczba zabitych wyniosła 92901.
Od lipca ub. roku co miesiąc w konflikcie ginie średnio 5-6 tys. ludzi. - Ten niebywale wysoki wskaźnik śmiertelności odzwierciedla dramatyczne pogorszenie się sytuacji w Syrii - powiedziała Pillay.
Z szacunków ONZ wynika, że ponad 6,5 tys. zabitych w Syrii to osoby niepełnoletnie, z czego ok. 1730 stanowią dzieci w wieku poniżej 10 lat.
Znaczną większość zabitych w Syrii stanowią mężczyźni, ale ekspertom nie udało się rozróżnić między żołnierzami a cywilami wśród ofiar.
Najwięcej ofiar ONZ udokumentowała w wiejskich regionach pod Damaszkiem (17,8 tys.) i w Hims (16,4 tys.), a następnie w regionach Aleppo (blisko 12 tys.), Idlib (10,3 tys.), Dera (8,6 tys.) oraz Hama (8,1 tys.). W samym Damaszku potwierdzono 6,4 tys. osób zabitych.
Dane ONZ są uzupełnieniem poprzedniej dokumentacji z listopada 2012 roku, mówiącej o około 60 tys. zabitych w syryjskim konflikcie.
ONZ korzystała z danych dostarczonych przez osiem różnych źródeł, w tym rząd syryjski i opozycyjne Obserwatorium Praw Człowieka działające w Londynie. Dane te tworzyły łącznie listę ponad 263 tys. nazwisk. Ustalając nazwisko, miejsce i datę śmierci, ONZ potwierdziła śmierć około 93 tys. ofiar. Tych osób, w przypadku których brakowało choćby jednej z tych danych, nie uwzględniła w swoim bilansie.