ONZ przyjęło sankcje, choć Ahmadineżad ostrzegał "ta okazja się nie powtórzy"
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła nowe sankcje wobec Iranu w związku z realizowanym przezeń programem nuklearnym. Kraje Zachodu podejrzewają, że program ma służyć wyprodukowaniu broni atomowej. Kilka dni temu prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zapowiedział, że jeśli sankcje zostaną wprowadzone, jego kraj nie będzie już prowadził rozmów na temat swojego programu atomowego. Obserwatorzy podkreślają, że sankcje są "bezzębne".
Za rezolucją głosowało 12 państw członkowskich, Liban wstrzymał się od głosu, a Turcja i Brazylia - z którymi Iran zawarł porozumienie dotyczące wymiany 1200 kilogramów nisko wzbogaconego uranu w zamian za pręty paliwowe do reaktora badawczego w Teheranie - głosowały przeciwko.
O umowie z Turcją i Brazylią Ahmadineżad mówił podczas pobytu na azjatyckim szczycie w Stambule: - Mamy nadzieję, że ta okazja będzie wykorzystana, ale zapowiadamy, że się ona nie powtórzy.
Teheran odrzucił nowo przyjęte sankcje. Rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast ocenił, że "rezolucja jest niewłaściwym krokiem". - Nie jest to ani konstruktywne, ani skuteczne w rozwiązywaniu sytuacji. Uważamy, że rezolucja dodatkowo skomplikuje sytuację - oznajmił.
Ambasador Iranu przy MAEA Ali Asghar Soltanieh zastrzegł natomiast, że mimo sankcji Iran nie wstrzyma operacji wzbogacania uranu. - Nic się nie zmieni. Będziemy kontynuowali czynność wzbogacania bez żadnych przerw - powiedział.
- Parlament zrewiduje poziom współpracy Iranu z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej - zapowiedział z kolei wpływowy irański parlamentarzysta Aleddin Borudżerdi.
W rezolucji Rada zabrania sprzedaży Iranowi ośmiu rodzajów broni konwencjonalnej, w tym rakiet balistycznych i helikopterów ofensywnych. Rezolucja wzywa kraje członkowskie ONZ do zatrzymywania i kontrolowania statków na morzach w celu przechwycenia transportów broni do Iranu.
Przewiduje także zamrożenie aktywów kilkunastu firm irańskich, głównie powiązanych z osławionym Korpusem Strażników Rewolucji. Korpus zarządza też częścią gospodarki kraju, w tym przemysłem atomowym.
Wielu dyplomatów przyznało, że sankcje są słabsze w stosunku do ich pierwotnego projektu. Część zapisów rezolucji nie jest prawnie wiążąca - mówi jedynie, że kraje członkowskie "wzywa się" lub "prosi" o określone kroki, ale ich nie wymaga.
Język rezolucji został "rozcieńczony" pod naciskiem Rosji i Chin. Dotyczy to m.in. fragmentów dotyczących sankcji finansowych - USA nalegały początkowo, by zamrozić aktywa irańskie w bankach międzynarodowych, tak aby sparaliżować możliwości zakupu przez Teheran broni, technologii wojskowej i części zamiennych.
Administracja prezydenta Baracka Obamy stara się jednak przedstawić sankcje jako ważny sukces w dążeniu do międzynarodowej izolacji reżimu irańskiego. - To silna rezolucja, która nakłada znaczące sankcje na Iran i będzie miała naprawdę ważne oddziaływanie. Oczekujemy jej pełnego i skutecznego wprowadzenia w życie - powiedziała ambasador USA przy ONZ Susan Rice.
Poprzednie rundy sankcji ONZ - trzy od 2006 roku - nie odniosły praktycznie żadnego skutku. Iran nie zaprzestał procesu wzbogacania uranu - paliwa do produkcji broni jądrowej.