Trwa ładowanie...

ONZ przyjęło pakt ws. uchodźców. Tylko dwa głosy przeciw

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w poniedziałek niewiążący pakt przewidujący zwiększone wsparcie dla krajów, w których mieszka większość z ponad 25 milionów uchodźców na świecie. Umowa została przyjęta zdecydowaną większością głosów - przeciwko porozumieniu były tylko USA i Węgry.
Share
Porozumienie ma "wzmocnić wspólną odpowiedzialność" członków ONZ za pomoc uchodźcom
Porozumienie ma "wzmocnić wspólną odpowiedzialność" członków ONZ za pomoc uchodźcomŹródło: PAP/EPA, Fot: Nikos Arvanitidis
d1g65uc

Globalnego Paktu ws. Uchodźców nie poparły również Republika Dominikańska, Erytrea i Libia, które wstrzymały się od głosu. Umowa "wzmacnia wspólną odpowiedzialność za pomoc tym, którzy zmuszeni są do ucieczki ze swoich krajów z powodu konfliktów bądź prześladowań".

"Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło historyczny pakt ws. uchodźców. To największy wysiłek, by szeroko podzielić obowiązki wobec uchodźców, których byłem świadkiem w ciągu 34 lat pracy" - napisał na Twitterze wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców Filippo Grandi.

Pakt ws. uchodźców jest odrębny od ONZ-owskiego paktu migracyjnego (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration), przyjętego 10 grudnia na konferencji w Marrakeszu. Na podpisanie tamtego, również niewiążącego dokumentu, nie zdecydowały się Polska, Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Australia, Izrael i USA.

d1g65uc

Oficjalne ratyfikowanie Globalnego Paktu ws. Uchodźców odbędzie się 19 grudnia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.

Zobacz także: Pawlak z Hofmanem przeszli na zieloną stronę mocy. PiS został po czarnej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1g65uc

Podziel się opinią

Share
d1g65uc
d1g65uc
Więcej tematów