ŚwiatONZ przestaje szukać broni masowego rażenia w Iraku

ONZ przestaje szukać broni masowego rażenia w Iraku

Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła natychmiastowe rozwiązanie wszystkich ONZ-owskich organów inspekcyjnych, które za czasów Saddama Husajna w Iraku tropiły tamtejszy potencjał budowy broni masowego rażenia.

Rezolucję o zakończeniu mandatu wszystkich agend, mających zapobiegać wyprodukowaniu przez Irak broni jądrowej, chemicznej i biologicznej, jak również rakiet dalekiego zasięgu, przyjęto 14 głosami przy jednym wstrzymującym się. Rezolucji nie wsparła Rosja, argumentując, że nadal brak "jasnej odpowiedzi w sprawie istnienia broni masowego rażenia" w Iraku.

Od 2005 roku Stany Zjednoczone starały się przekonać Radę Bezpieczeństwa, by oficjalnie zakończyła misję inspektorów, którzy opuścili Irak tuż przed inwazją wojsk USA w 2003 roku. Po obaleniu reżimu Saddama Husajna Amerykanie nie zezwolili na wznowienie inspekcji.

Irackim władzom również zależało na zlikwidowaniu agend inspekcyjnych, których funkcjonariusze byli opłacani z wpływów z eksportowanej przez Irak ropy.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ upoważnia sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-muna do przekazania niewykorzystanych przez inspektorów około 60 mln dolarów finansowanemu przez program "ropa za żywność" funduszowi rozwoju Iraku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)