ONZ proponuje pięć nowych nazw dla Macedonii
ONZ zaproponowała pięć nowych nazw dla Macedonii - informuje w środę grecka prasa. Grecja kwestionuje prawo Macedonii do posługiwania się tą nazwą, grożąc jej zablokowaniem wejścia do NATO i Unii Europejskiej.
20.02.2008 17:40
Kiedy w 1991 roku po rozpadzie dawnej Jugosławii Macedonia ogłosiła niepodległość, Grecja odrzuciła nazwę nowego państwa, uznając, że może to pociągnąć za sobą roszczenia terytorialne do greckiej prowincji o tej samej nazwie.
Grecka Macedonia była ojczyzną Aleksandra Wielkiego (356-323 p.n.e.), jednego z największych władców i największych zdobywców w historii ludzkości.
Greckie gazety sugeruje, że nowymi nazwami dla macedońskiego państwa mogą być:
- Demokratyczna Republika Macedonii,
- Konstytucyjna Republika Macedonii
- Niezależna Republika Macedonii
- Republika Górnej Macedonii
- Republika Nowej Macedonii
Oenzetowski mediator Matthew Nimetz podjął ostatnią próbę rozwiązania sporu o nazwę Macedonii.
Według greckiego źródła strony negocjacji nie ograniczyły się tylko do tych nazw i mogą jeszcze zaproponować kolejne.
Macedonia, której zależy na wstąpieniu do NATO, nazwy Macedonia używa w kontaktach dwustronnych z USA, Rosją, Kanadą i Chinami, ale w ONZ jej nazwa to Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Podobnie NATO i Unia Europejska używają akronimu FYROM, od długiej nazwy w brzmieniu angielskim.
Macedoński premier Nikoła Grujewski powiedział, że jego kraj zaakceptuje wyłącznie nazwę służącą interesom narodowym.
Jakieś rozwiązanie dla nazwy Macedonii może zostać przyjęte jedynie przez naród, a nie przez polityków - powiedział premier wskazując, że rząd opowie się za referendum w sprawie nazwy kraju.