ONZ: porozumienie ws. uwolnienia filipińskich żołnierzy sił pokojowych
Osiągnięto porozumienie w sprawie uwolnienia żołnierzy misji obserwacyjnej ONZ na Wzgórzach Golan, uprowadzonych przez syryjskich rebeliantów - poinformował w Nowym Jorku rzecznik ONZ.
21 filipińskich żołnierzy uprowadzono w środę na Wzgórzach Golan, na granicy między Syrią a Izraelam. - Porozumienie zostało zawarte ze wszystkimi stronami, także armią syryjską - powiedział rzecznik ONZ. Dodał, że zapadająca noc przeszkodziła w uwolnieniu żołnierzy już w piątek.
Przedstawiciel przetrzymującego Filipińczyków ugrupowania "Męczennicy Jarmuku" powiedział, że rebelianci nie stawiali żadnych warunków uwolnienia żołnierzy ONZ.
Trwający od dwóch lat krwawy konflikt wewnętrzny w Syrii, z dotychczasowym bilansem ponad 70 tys. ofiar śmiertelnych, rozszerzył się również na Wzgórza Golan.
Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Wojska syryjskie nie mają wstępu do utworzonej na mocy zawieszenia broni z 1973 roku strefy buforowej, którą patrolują siły pokojowe ONZ.
Izrael ostrzegł w poniedziałek Radę Bezpieczeństwa ONZ, by nie oczekiwano, że pozostanie obojętny w razie rozszerzenia się obecnego konfliktu poza granice Syrii. Natomiast obecny przewodniczący Rady Bezpieczeństwa, ambasador Rosji w ONZ Witalij Czurkin, oskarżył ugrupowania rebelianckie, że walcząc na Wzgórzach Golan, powodują zagrożenie bezpieczeństwa międzynarodowego.