Trwa ładowanie...

ONZ: ponad 500 zabitych w Jemenie w ciągu dwóch tygodni

W walkach w Jemenie, gdzie od ponad tygodnia Arabia Saudyjska i jej sojusznicy prowadzą ataki z powietrza, zginęło w ciągu 14 dni 519 osób, a prawie 1,7 tys. zostało rannych - poinformowała w czwartek koordynatorka ONZ ds. pomocy humanitarnej Valerie Amos.
Share
ONZ: ponad 500 zabitych w Jemenie w ciągu dwóch tygodni
Źródło: PAP/EPA, Fot: STRINGER
dkgb5v0

Amos wyraziła ogromne zaniepokojenie sytuacją cywilów w Jemenie i wezwała wszystkie strony konfliktu do działań mających na celu ich ochronę.

Z kolei Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) podał, że co najmniej 62 dzieci zginęło, a 30 odniosło obrażenia w ostatnim tygodniu w wyniku walk w Jemenie. Według UNICEF-u wiele dzieci jest werbowanych przez bojowników.

W czwartek szyiccy rebelianci Huti zajęli pałac prezydencki w Adenie, ostatni symbol władzy uznawanego przez Zachód prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Hadi przebywa obecnie w Arabii Saudyjskiej.

dkgb5v0

Rozpoczęta 26 marca wspólna operacja zbrojna ok. 10 państw arabskich w Jemenie ma na celu osłabienie i zniszczenie infrastruktury militarnej Huti i ich sprzymierzeńców, walczących o obalenie prezydenta al-Hadiego i przejęcie kontroli nad całym Jemenem. Dyplomaci z krajów Zatoki Perskiej twierdzą, że operacja może potrwać do sześciu miesięcy.

Rebelianci są wspierani przez siły wierne byłemu prezydentowi Jemenu Alemu Abd Allahowi Salahowi, który odszedł w wyniku rewolty w 2012 roku.

Zobacz także: Ewakuacja Rosja z Jemenu

dkgb5v0

Podziel się opinią

Share
dkgb5v0
dkgb5v0
Więcej tematów