ONZ: napięcia na Wzgórzach Golan zagrażają porozumieniu Izraela i Syrii
Wzrost napięć na Wzgórzach Golan stanowi zagrożenie dla podpisanego w 1974 roku zawieszenia broni między Syrią i Izraelem - głosi raport sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna przekazany Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
12.06.2013 | aktual.: 12.06.2013 19:49
Sekretarz generalny ONZ rekomenduje zwiększenie liczby żołnierzy uczestniczących w misji ONZ na Wzgórzach Golan (UNDOF) oraz poprawienie zdolności obronnych stacjonujących tam kontyngentów.
Liczące 1000 osób siły UNDOF powinny zostać zwiększone o 250 żołnierzy - zaleca raport.
W środę, zgodnie z zapowiedziami, wycofywanie swego kontyngentu ze Wzgórz Golan rozpoczęła Austria. We wtorek austriaccy żołnierze przenieśli się do bazy sił ONZ po izraelskiej stronie Wzgórz Golan.
Wiedeń postanowił wycofać kontyngent liczący ok. 380 żołnierzy z UNDOF ze względu na ponawiające się tam incydenty; Austriacy brali udział w misji UNDOF od jej utworzenia w 1974 roku.
Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Wojska syryjskie nie mają wstępu do utworzonej na mocy zawieszenia broni z 1973 roku strefy buforowej, patrolowanej przez siły pokojowe ONZ. Strefa w założeniu ma być wolna od wszelkich formacji zbrojnych, ale w ostatnich miesiącach dochodzi tam do walk między syryjskimi siłami rządowymi a rebeliantami.