ONZ może wycofać się z bliskowschodniego kwartetu madryckiego
Specjalny sprawozdawca ONZ ds.
przestrzegania praw człowieka na terytoriach palestyńskich John
Dugard powiedział w poniedziałek, że zabiegać będzie o wycofanie
się ONZ z inicjatyw tzw. kwartetu madryckiego (ONZ, USA, UE i
Rosja), ponieważ gremium to nie uczyniło nic w kwestii praw
człowieka w Autonomii Palestyńskiej.
W swym wstępnym "niezależnym raporcie", przedstawionym w poniedziałek w BBC, Dugard ocenił, iż w takiej sytuacji "obecność ONZ w kwartecie nie przynosi wizerunkowi Narodów Zjednoczonych niczego dobrego". Sprawozdawca ONZ dodał, iż w ostatnich latach siedmiokrotnie odwiedził terytoria palestyńskie i za każdym razem odnotowywał dalsze pogorszenie sytuacji w zakresie praw człowieka i narastanie poczucia beznadziei wśród mieszkańców.
Przyczyn takiego stanu rzeczy Dugard upatruje przede wszystkim w działaniach izraelskich, lecz także w rywalizacji frakcji palestyńskich. Podczas gdy ONZ winna odgrywać rolę bezstronnego obserwatora, w praktyce udziela poparcia tylko jednej z frakcji - proprezydenckiej Al-Fatah. Nie jest to rola, jaką ONZ winna odgrywać - uważa Dugard.
Sprawozdawca - znany południowoafrykański specjalista w dziedzinie prawa międzynarodowego - ostrzegł, iż jeśli oczekiwania społeczeństwa palestyńskiego nie zostaną spełnione, region ponownie może pogrążyć się w jeszcze trudniejszym do ugaszenia konflikcie.
Formalnie raport Dugarda ma zostać zaprezentowany na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w końcu października.