Trwa ładowanie...
d1vqwba
10-04-2009 02:25

ONZ: Japonia nalega na rezolucję potępiającą Koreę Płn.

Japonia będzie nadal wywierać presję na
Radę Bezpieczeństwa ONZ, by przyjęła rezolucję potępiającą
wystrzelenie przez Koreę Płn. rakiety balistycznej dalekiego
zasięgu - poinformował w czwartek sekretarz stanu w ministerstwie
spraw zagranicznych Japonii, Shintaro Ito.

d1vqwba
d1vqwba

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ma kłopoty z ustaleniem wspólnego komunikatu, który stanowiłby odpowiedź na wystrzelenie rakiety przez Phenian.

Ito powiedział reporterom w Nowym Jorku, że Japonia będzie kontynuowała swe wysiłki by doprowadzić do ogłoszenia oficjalnej rezolucji potępiającej Koreę Płn. Podkreślił też konieczność podjęcia "adekwatnej akcji" przez Radę Bezpieczeństwa "szybko i za wspólną zgodą" państw członkowskich.

Japoński dyplomata poinformował, że odbył "konstruktywne" rozmowy w tej sprawie z ambasadorem Meksyku Claudem Hellerem, który sprawuje rotacyjne przewodnictwo Rady Bezpieczeństwa. Ito spotkał się również ambasadorem USA i Rosji; zapowiedział, że liczy na rozmowę z przedstawicielem Chin.

Korea Płn. utrzymuje, że rakieta Taepondong-2 umieściła na orbicie satelitę komunikacyjnego, który ma nadawać pieśni patriotyczne.

d1vqwba

Korea Płd., Japonia oraz armia USA twierdzą ze swej strony, że nie ma żadnego znaku obecności nowego satelity na orbicie, i że wystrzelenie było zawoalowaną formą testu rakiet dalekiego zasięgu.

USA, Europejczycy i Japonia nalegają na stanowcze potępienie Korei Płn. utrzymując, że test rakiety stoi w jawnej sprzeczności z rezolucją ONZ numer 1718, która zabrania Phenianowi wystrzeliwania rakiet balistycznych. Na taką reakcję Rady Bezpieczeństwa nie chcą się zgodzić Chiny i Rosja.

Phenian poinformował, że "zareaguje zdecydowanie", jeśli ONZ potępi Koreę Płn.

Rada Bezpieczeństwa ONZ obraduje nad kwestią rezolucji od niedzieli, jednak wobec sprzeciwu Pekinu i Moskwy, które nie akceptują takiego rozwiązania, oznaczającego kolejne sankcje ekonomiczne wobec Korei Płn., dyplomatom nie udało się wypracować żadnego wspólnego komunikatu.

d1vqwba

Stanowisko japońskie w sprawie rezolucji - podkreśliła w środę agencja Kyodo - ma poparcie Stanów Zjednoczonych. Wobec sprzeciwu Pekinu, Waszyngton miał jednak zgodzić się na odejście od żądania uchwalenia rezolucji, zakładającej wprowadzenie nowych sankcji ekonomicznych wobec Korei Północnej. Obecnie, wraz z Wielką Brytanią i Francją, USA biorą pod uwagę możliwość przyjęcia niewiążącego oświadczenia RB ONZ a nie uchwalenia obligatoryjnej rezolucji.

d1vqwba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vqwba
Więcej tematów