Trwa ładowanie...
d23mn2c
onz

ONZ bije na alarm: chemiczne zagrożenie w Donbasie

Na ogarniętym konfliktem zbrojnym wschodzie Ukrainy istnieje niebezpieczeństwo uwolnienia do środowiska niebezpiecznych związków chemicznych, co może to być groźne dla ludności cywilnej - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraińscy żołnierze w Donbasie
Ukraińscy żołnierze w Donbasie (AFP, Fot: Oleksander Stashevsky)
d23mn2c

W Donbasie znajdują się duże zakłady przemysłowe, w tym przemysłu chemicznego. Działania wojenne zaś odbywają się często w bezpośrednim sąsiedztwie tych obiektów. Eksperci ONZ wskazują na potrzebę demilitaryzacji terenów, na których znajdują się zakłady, bo ich uszkodzenie doprowadzić może do skażenia środowiska.

Na groźbę wycieku groźnych substancji wskazywali wcześniej obserwatorzy OBWE, a także ukraińskie władze obwodu Donieckiego. Niebezpieczeństwo istnieje zwłaszcza w donieckiej stacji uzdatniania wody, na której terenie dochodziło do eksplozji pocisków artyleryjskich.

Przykład? ONZ przypomina wydarzenie z końca lutego, kiedy to ostrzelano obiekt w którym przechowuje się 7 ton chloru. Kontenery nie zostały uszkodzone, ale jeśliby do tego doszło - podkreślono w raporcie - to wyciek związku chemicznego zabiłby ludzi znajdujących się w promieniu kilkuset metrów, a pozostałą ludność w promieniu 7 kilometrów należałoby ewakuować.

IAR/Paweł Buszko, oprac. WP/Natalia Durman

d23mn2c

Podziel się opinią

Share
d23mn2c
d23mn2c
Więcej tematów