ONZ apeluje o obronę wolności prasy
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki
Mun zaapelował w piątek do społeczności międzynarodowej o obronę
wolności prasy i karanie tych, którzy atakują dziennikarzy.
"Wolna i niezależna prasa jest jednym z fundamentów pokoju i demokracji" - napisał Ban Ki Mun w posłaniu z okazji przypadającego w sobotę Światowego Dnia Wolności Prasy.
Sekretarz generalny ONZ ocenia, że zamachy na wolność prasy stanowią "zamachy przeciwko prawu międzynarodowemu, przeciwko ludzkości, przeciwko wolności i wszystkiemu, czego bronią Narody Zjednoczone". Wyraża też zaniepokojenie, że "dziennikarze coraz częściej padają ofiarą ataków na świecie, a sprawcy tych przestępstw nie są karani".
Ban Ki Mun apeluje z związku z tym do "wszystkich społeczeństw świata, by nie szczędziły wysiłków w celu pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców ataków na dziennikarzy".
Także rzeczniczka ONZ w Genewie Marie Heuze podkreśliła w piątek, że ograniczanie swobody działalności mediów jest "niedopuszczalne nie tylko dlatego, że narusza podstawowe prawa jednostki, lecz także z tego powodu, że krępuje swobodny przepływ ścisłych i wiarogodnych informacji, które są podstawą dobrego rządzenia i demokracji".
Od początku roku podczas wykonywania swych obowiązków służbowych zginęło co najmniej 28 dziennikarzy w 17 krajach - informuje organizacja pozarządowa broniąca praw dziennikarzy Presse Embleme Campagne. Najbardziej niebezpiecznym państwem był w tym roku dla pracowników mediów Meksyk, gdzie zginęło sześć osób, a kolejne miejsca zajęły Irak (5), Pakistan (3) i Rosja (2).
Inne kraje, gdzie zginęli w tym roku dziennikarze, to Indie, Filipiny, Panama, Boliwia, Kolumbia, Uganda, Honduras, Brazylia, Niger, Nepal, Afganistan, Somalia i Autonomia Palestyńska.