ONZ: 150 tysięcy osób uciekło w styczniu z Syrii
W styczniu z Syrii uciekło 150 tys. osób, zwiększając całkowitą liczbę uchodźców do 787 tys. Sytuację w kraju, oprócz trwającego konfliktu, pogarszają zmniejszające się dostawy wody i rozprzestrzenianie się chorób - przekazali przedstawiciele ONZ.
08.02.2013 17:41
Codziennie z kraju ucieka ok. 5 tys. ludzi, w porównaniu z 2-3 tys. pod koniec ubiegłego roku.
- W styczniu br. zarejestrowaliśmy o jedną czwartą uchodźców więcej niż w grudniu 2012 r. - powiedział rzecznik prasowy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) Adrian Edwards. Większość z nich uciekła do Libanu, Iraku, Jordanii i Turcji.
W sumie od początku konfliktu w Syrii 787 tys. Syryjczyków zarejestrowało się albo czeka na zarejestrowanie jako uchodźcy. - Pracujemy przez całą dobę, aby zadbać o ich potrzeby - dodała rzeczniczka UNHCR Sybella Wilkes.
UNHCR przewidywał, że do końca czerwca liczba uchodźców wzrośnie do miliona. - Jeśli Syryjczycy dalej będą napływać w takim tempie, to osiągniemy tę liczbę dużo wcześniej - przyznała Wilkes.
Brak wody i ryzyko chorób
Przedstawiciele Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) poinformowali, że na terenach objętych konfliktem dostawy wody zmniejszyły się o dwie trzecie w porównaniu ze stanem sprzed konfliktu.
- Uszkodzony jest system wodno-kanalizacyjny, a dostęp do podstawowych środków higienicznych ograniczony. To wszystko zwiększa ryzyko chorób wśród dzieci - powiedziała rzeczniczka prasowa UNICEF Marixie Mercado.
Najgorsza sytuacja panuje na obrzeżach Damaszku, w miastach Idlib, Dajr az-Zaur, Hims, Aleppo (Halab) i Ar-Rakka.
W Syrii rozprzestrzeniają się choroby wynikające ze skażenia wody, m.in. zapalenie wątroby typu A. Proces ten pogłębia tylko problem ograniczanego dostępu do lekarzy i lekarstw, o którym we wtorek informowali przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).